تداوم اعتراضات در دانشگاه‌‌ تهران هم‌زمان با شروع سال تحصیلی جدید

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس و دانشگاه‌ها، با وجود سرکوب شدید و مجازی شدن آموزش در برخی دانشگاه‌ها، دانشجویان دانشگاه تهران روز شنبه دوم مهر ماه به برگزار کردن تجمع‌ اعتراضی در این دانشگاه‌ ادامه دادند. ماموران امنیتی به دانشجویان حمله کردند.

دانشجویان پیش از این برای برگزار کردن تجمع‌های اعتراضی در روز شنبه فراخوان داده بودند.

تجمع دانشگاه تهران با شعار «کشتن برای روسری»

دانشجویان معترض در دانشگاه تهران تجمع کردند و شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک‌ بر سری» سر دادند.

اکانت ۱۵۰۰ تصویر در توییتر، ویدیوهایی از برخورد نیروهای امینی و لباس شخصی با دانشجویان دانشگاه تهران منتشر کرده است.

بر اساس این ویدیوها، نیروهای امنیتی با اعمال خشونت و ضرب و حرج دانشجویان، در تلاش‌اند تا اعتراض مسالمت‌آمیز آنان را سرکوب کنند.

دانشگاه‌های ایران در روزهای گذشته و پس از قتل مهسا امینی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد، شاهد اعتراض‌های گسترده بودند.

همزمان تعداد زیادی از فعالان دانشجویی در سراسر کشور بازداشت شده‌اند.

پس از گسترده شدن اعتراضات در دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران، روز جمعه دانشگاه‌های تهران و تبریز، بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، الزهرا و پیام نور اعلام کردند تمامی کلاس‌های خود را «به دلیل تعطیلات مکرر در هفته اول مهر ماه»، به صورت مجازی برگزار می‌کنند.

تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران اما در بیانیه‌ای تاکید کردند تا اطلاع ثانوی از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کنند.

از سوی دیگر تعدادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در فراخوانی با انتشار اسامی دانشجویان بازداشت شده اعلام کردند روز شنبه دوم مهر بار دیگر تجمع خواهند کرد.

آن‌ها در این فراخوان اعلام کردند: «در این وضعیت که وحوش نظام می‌خواهند با دستگیری و ارعاب صدایمان را خفه کنند، ما با مقاومت و ایستادگی آن‌ها را به عقب می‌رانیم.»

در روزهای اخیر، بر اساس گزارش‌ها بهروز شیربیگی، دانشجوی کارشناسی جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، ماهان گچپزان عیدگاهی، دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران و مجید امام‌وردی، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران بازداشت شده‌اند.

محمد نوری، دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه تهران، سهند مرتضوی، دانشجوی رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران و فرهاد شجاع‌حیدری، دانشجوی کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی از جمله دیگر بازداشت‌شدگان هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.