مجازی شدن بعضی دانشگاه‌های ایران؛ تحریم کلاس‌های مجازی از سوی برخی دانشجویان دانشگاه تهران

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۱

پس از گسترده شدن اعتراضات در دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران، دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، الزهرا و پیام نور اعلام کردند تمامی کلاس‌های خود را «به دلیل تعطیلات مکرر در هفته اول مهر ماه»، به صورت مجازی برگزار می‌کنند.

همزمان با اعلام مجازی شدن کلاس‌های درس در برخی دانشگاه‌های ایران اما تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران اعلام کردند تا اطلاع ثانوی از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کنند.

این دانشجویان در بیانیه‌ای اعلام کردند در اعتراض به بازداشت دانشجویان، محاصره دانشگاه به وسیله نیروهای امنیتی و جایگزینی ناگهانی و «توهین‌آمیز» آموزش مجازی به جای آموزش حضوری با وجود اختلال در اینترنت، تا اطلاع بعدی از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کنند.

این دانشجویان از استادان خود و دیگر دانشجویان هم خواستند تا برچیده شدن فضای امنیتی، از حضور در کلاس‌های درس خودداری کنند.

اما علاوه بر دانشگاه تهران و دانشگاه بهشتی، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز اعلام کرد همه کلاس‌های این دانشگاه، «به دلیل تعطیلات مکرر در هفته اول مهر ماه به صورت مجازی برگزار می‌شوند.»

دانشگاه‌های الزهرا و پیام نور هم از برگزار شدن کلاس‌هایشان به صورت مجازی خبر دادند.

دانشگاه الزهرا در اطلاعیه‌ای از مجازی شدن کلاس‌های درس و جلسات دفاع پایان‌نامه‌ از دوم تا هفتم مهر ماه خبر داد.

بر اساس اعلام معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور نیز تمامی کلاس‌های این دانشگاه در هفته آینده تعطیل است و از نهم مهر ۱۴۰۱ آغاز و برگزار خواهد شد.

اقدام این دانشگاه‌ها درباره مجازی شدن کلاس‌های درس پس از اعتراضات دنباله‌دار در دانشگاه‌های تهران به دنبال مرگ مهسا امینی در مرکز پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا پس از بازداشت از سوی «گشت ارشاد» انجام شده است.

از سوی دیگر تعدادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در فراخوانی با انتشار اسامی دانشجویان بازداشت شده اعلام کردند که روز شنبه دوم مهر بار دیگر تجمع خواهند کرد.

آنان در این فراخوان اعلام کردند: «در این وضعیت که وحوش نظام می‌خواهند با دستگیری و ارعاب صدایمان را خفه کنند، ما با مقاومت و ایستادگی آن‌ها را به عقب می‌رانیم.»

دانشگاه‌های تهران در روزهای گذشته و پس از قتل مهسا امینی شاهد اعتراضات گسترده بود و در همین حال در روزهای گذشته تعداد زیادی از فعالان دانشجویی بازداشت شده‌اند.

از جمله بر اساس گزارش‌ها بهروز شیربیگی، دانشجوی کارشناسی جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، ماهان گچپزان عیدگاهی، دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران و مجید امام‌وردی، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران بازداشت شده‌اند.

محمد نوری، دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه تهران، سهند مرتضوی، دانشجوی رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران و فرهاد شجاع‌حیدری، دانشجوی کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی از جمله دیگر بازداشت‌شدگان هستند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید