تظاهرات در روسیه علیه فرمان «بسیج محدود»؛ دست‌کم ۱۳۰۰ نفر بازداشت شدند

۱۴۰۱/۶/۳۱

به گفته یک سازمان غیردولتی، حداقل هزار و ۳۳۲ نفر در جریان تظاهرات علیه فرمان «بسیج محدود» در روسیه بازداشت شدند. این فرمان از سوی ولادیمیر پوتین برای تقویت نیروها در تهاجم روسیه به اوکراین صادر شده است.

بر اساس گزارش OVD-Info، یک سازمان غیردولتی که در زمینه شمارش دستگیری‌ها در روسیه فعالیت می‌کند، این تظاهرات حداقل در ۳۸ شهر کشور برگزار شد.

این بزرگ‌ترین اعتراضات در روسیه از زمان اعلام تهاجم مسکو به اوکراین در اواخر فوریه است.

خبرگزاری فرانسه از بازداشت دست‌کم ۵۰ نفر در مسکو در یکی از خیابان‌های مرکزی پایتخت گزارش داده و نوشته است در سن‌پترزبورگ، دومین شهر روسیه، یک اتوبوس کامل از افراد دستگیر شده به وسیله نیروهای پلیس، به مرکز پلیس منتقل شد.

تظاهرکنندگان شعار «نه به جنگ» و «بسیج ممنوع!» سر دادند.

به گفته واسیلی، یک معترض در سن پترزبورگ، همه می‌ترسند: «من طرفدار صلح هستم و نمی‌خواهم تیراندازی کنم اما اکنون بیرون رفتن برای اعتراض بسیار خطرناک است وگرنه تعداد افراد معترض زیادتر می‌شد.»

وزارت کشور روسیه شامگاه چهارشنبه اعلام کرد «تلاش برای سازماندهی تجمعات غیرمجاز» را سرکوب کرده است.

به گفته این وزارت‌خانه، «تمامی افراد متوقف و افراد مرتکب تخلفات دستگیر و برای تحقیقات و سیر مراحل قانونی، به واحدهای پلیس منطقه منتقل شدند.»

پوتین صبح چهارشنبه خطاب به شهروندان روسیه گفت دستور «بسیج محدود» نیروهای ذخیره روسیه را برای حمله به اوکراین صادر کرده است.

او اعلام کرد آماده است از «همه ابزار» موجود در زرادخانه خود علیه غرب استفاده کند و گفت که بلوف نمی‌زند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید