اعتراضات در شهرهای مختلف جهان در همبستگی با معترضان در ایران

۱۴۰۱/۶/۳۱

در حالی که اعتراضات ضد حکومتی در ایران ادامه دارد، ایرانیان و غیرایرانیان در شهرهای مختلف جهان هم با این اعتراضات همراه‌ شده‌اند. این تجمعات اعتراضی در روزهای آینده در برخی پایتخت‌هایی اروپایی از جمله در پاریس ادامه خواهد یافت.

این اعتراضات اما به غیر از پایتخت‌ها، در شهرهای دیگر هم برگزار می‌شود؛ از جمله ایرانیان در شهر مالموی سوئد روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

اما پررنگ‌ترین این تجمع‌ها، تجمع روز چهارشنبه مقابل سازمان ملل متحد بود که همزمان با حضور ابراهیم رئیسی در این سازمان انجام شد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی که همسر و دخترش را در شلیک سپاه پاسداران به این هواپیما از دست داد، در تجمع مقابل دفتر سازمان ملل در نیویورک خطاب به پدر مهسا امینی گفت: «رنج ما تا آخر زندگی ادامه خواهد داشت اما به مردم امید بدهیم که تغییر را ایجاد کنند. رنج ما بعد از آزادی ایران است. اول ایران باید آزاد شود.»

در این تجمع شماری از هنرمندان سرشناس ایرانی همچون داریوش و ابی، خوانندگان پاپ و همچنین فرزندان شاهزاده رضا پهلوی و مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ایرانی نیز حضور داشتند.

معترضان در نیویورک علاوه بر تصاویر قربانیان اعدام‌های سیاسی دهه ۶۰، عکس مهسا امینی را نیز در دست داشتند.

داریوش، خواننده ایرانی، در تجمع اعتراضی لس‌انجلس پس از بازگشت از نیویورک، ترانه «دوباره می‌سازمت وطن» را برای همراهی با معترضان ایرانی خواند

در ترکیه نیز شهروندان ایرانی و ترکیه‌ای مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بیروت، پاریس، لندن، کلن آلمان و تورنتو نیز صحنه تجمع‌های مشابهی بودند.

در مادرید، پایتخت اسپانیا نیز فعالان فمن با نمایش بدن برهنه خود مقابل سفارت جمهوری اسلامی دست به اعتراض زدند و خواستار لغو حجاب اجباری در ایران شدند.

تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف جهان تقریبا همزمان با اعتراضات در داخل ایران آغاز شد و در شهرهای مختلف از جمله مبلورن استرالیا، ونکوور کانادا، برلین و ... برگزار شد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید