واکنش سران کشورهای جهان به اعتراضات ایران؛ پاسخ وزارت خارجه استرالیا به ایران‌اینترنشنال

۱۴۰۱/۶/۳۱

وزارت امور خارجه استرالیا در پاسخ به سوال خبرنگار ایر‌ان‌اینترنشنال در این کشور درباره کشته شدن مهسا امینی پس از بازداشت به وسیله «گشت ارشاد» در تهران اعلام کرد دولت استرالیا از مرگ مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کرد، پس از بازداشت به وسیله پلیس اخلاقی در تهران بسیار متأسف است.

در ادامه این پاسخ آمده است: «رفتار با زنان و دختران در ایران همچنان یک موضوع نگران کننده است و ما به طور مرتب نگرانی‌های خود را در مورد تبعیض قابل توجه علیه زنان با مقام‌های تهران و کانبرا و همچنین در مجامع بین‌المللی مطرح می‌کنیم. استرالیا متعهد به ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان است.»

در حالی که اعتراضات مردمی و ضد حکومتی به قتل مهسا امینی در ایران همچنان ادامه دارد، برخی رهبران و مقام‌های کشورهای مختلف که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گرد آمده‌اند، به این اعتراضات واکنش نشان دادند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: «با شهروندان شجاع و زنان شجاع ایران که هم‌ اکنون برای به دست آوردن حقوق اولیه خود تظاهرات می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کنیم.»

گابریل بوریچ، رییس‌جمهور شیلی، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با یاد کردن از مهسا امینی گفت: «ما به اعلامیه‌ها نیاز نداریم. ما احتیاج به عمل داریم تا تلاش خود را معطوف به توقف خشونت علیه زنان کنیم؛ چه در ایران باشد و به یاد مهسا امینی که در بازداشت پلیس کشته شد و چه هر جای دیگر در جهان.»

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «رهبران ایران باید توجه داشته باشند مردم از مسیری که در پیش گرفته‌اند ناراضی‌ هستند. آنان [رهبران جمهوری اسلامی] می‌توانند مسیر دیگری را در پیش بگیرند»

همچنین امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نیز که در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ابراهیم رئیسی دیدار کرد، گفت که در این دیدار درباره حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان در ایران با رئیسی گفت‌وگو کرده است.

از سوی دیگر همزمان با این نشست مجمع عمومی سازمان ملل، دبورا لیپستات، نماینده ویژه آمریکا در مقابله با یهودستیزی گفت: «به عنوان زنی که عمرش را برای مبارزه با غفلت و ظلم وقف کرده، با زنان ایران که در خیابان‌ها علیه رفتار منزجرکننده یک رژیم متوحش علیه خود تظاهرات می‌کنند، ابراز همبستگی می‌کنم.»

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز اعلام کرد: «مردم ایران شجاعت فوق‌العاده‌ای از خود در برابر یک رژیم منزجرکننده وحشی نشان می‌دهند. چنین لحظاتی مسیر تاریخ بشر را تغییر می‌دهند. ما باید هر کاری که می‌توانیم برای پیروزی مردم ایران انجام دهیم.»

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی هم با اشاره به مذاکرات دولت آمریکا برای «توافق هسته‌ای وحشتناک» با ایران گفت: «جو بایدن به همان دلیلی که باراک اوباما به جنبش سبز در سال ۸۸ خیانت کرد، معترضان ایرانی را می‌فروشد.»

او گفت: «با وجود اینکه معترضان ایرانی شعار "مرگ بر دیکتاتور" می‌دهند، بایدن و دموکرات‌ها ترجیح می‌دهد با آیت‌الله‌ها و کسانی که "مرگ بر آمریکا" می‌گویند، معامله دیگری انجام دهند که خیانت باراک اوباما به مردم ایران در جریان جنبش سبز در برابر چشمانمان تکرار شود.»

پیشتر وزیران یا وزارت‌‌خانه‌های امور خارجه کشورهای دیگر از جمله کانادا، ایتالیا و فرانسه و کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیام‌هایی قتل مهسا امینی و همچنین سرکوب اعتراضات مردمی در ایران را محکوم کردند و خواستار تحقیقات درباره این قتل شدند.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره قتل مهسا امینی در نشست با جمعی از متخصصان سیاست خارجی آمریکا از توضیح در این زمینه خودداری کرد و تنها گفت: «مدعیان حمایت از حقوق بشر در برابر کشته شدن زنان و مردان در کشورهای غربی و آمریکا به دست پلیس حساسیتی نشان نمی‌دهند.»

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید