واکنش‌های بین‌المللی ادامه دارد؛ ایتالیا قتل مهسا امینی را «اقدامی بزدلانه» خواند

۱۴۰۱/۶/۲۹

واکنش‌های بین‌المللی به قتل مهسا امینی به دست نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ادامه دارد. وزارت امور خارجه ایتالیا ضمن ابراز تاسف عمیق از «مرگ» مهسا امینی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امیدواریم عاملان این اقدام بزدلانه شناسایی [شوند] و مورد بازخواست قرار گیرند.»

در ادامه این بیانیه که روز سه‌شنبه ۲۹ شهریور منتشر شد آمده است: «خشونت علیه افراد بی‌گناه به ویژه زنان و دختران، هرگز قابل تحمل نیست.»

همچنین ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، در پیامی توییتری نوشت مهسا امینی در حالی جان باخت که در حبس بود.

او گفت: «کانادا خواستار تحقیقاتی کامل و شفاف درباره مرگ امینی است و از ایران می‌خواهد به هر گونه آزار، اذیت و تبعیض علیه زنان پایان دهد و به حق اعتراض مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.»

پیش از این سازمان ملل متحد «مرگ مهسا امینی در بازداشت» و همچنین «سرکوب خشونت‌آمیز» اعتراض‌های شهروندان به این ماجرا از سوی جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که مقر آن در ژنو سوئیس است روز سه‌شنبه، «سرکوب خشونت‌آمیز» اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی از سوی جمهوری اسلامی را محکوم کرد و خواستار تحقیق «مرجع مستقل» درباره «اتهام شکنجه» او شد.

ندى الناشف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد «اتهامات مربوط به شکنجه و بدرفتاری» با مهسا امینی باید به سرعت و به‌طور مؤثر «از سوی یک مرجع ذی‌صلاح مستقل» بررسی شود.

واکنش‌های بین‌المللی به این «قتل دولتی» افزایش یافته و وزارت امور خارجه فرانسه کشته‌شدن این زن جوان ایرانی به دست ماموران گشت ارشاد را «عمیقا تکان‌دهنده» خوانده است.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای تاکید کرده است خشونت و دستگیری منجر به مرگ مهسا امینی را محکوم می‌کند.

اتحادیه اروپا نیز جان باختن مهسا امینی بر اثر جراحت‌های وارده در بازداشتگاه پلیس را غیرقابل قبول دانسته و خواستار پاسخگو کردن عاملان این قتل شده است.

این اتحادیه از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است حقوق اساسی شهروندان ایران را رعایت کند و کسانی که تحت هر نوع بازداشت هستند، در معرض هیچ‌گونه بدرفتاری قرار نگیرند.

همزمان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از دولت ایران خواست به آزار و اذیت سیستماتیک زنان پایان دهد و اجازه دهد اعتراضات مسالمت‌آمیز شکل بگیرند.

بلینکن در توییتی نوشت آمریکا همراه مردم ایران در مرگ مهسا امینی سوگوار است.

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به ایران‌اینترنشنال گفت ایران باید استفاده از زور علیه زنان را به دلیل انجام کارهایی که به‌ آزادی‌های اساسی آن‌ها مربوط است، پایان دهد: «از رهبران ایران می‌خواهیم کسانی را که مسوول مرگ مهسا هستند، پاسخگو کنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «با خانواده و عزیزان مهسا همدلی می‌کنیم. زنان ایران باید حق داشته باشند به دور از خشونت و آزار هرچه می خواهند بپوشند.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قتل مهسا امینی را وحشتناک خواند و بر لزوم پاسخگو کردن مسئولان جمهوری اسلامی تاکید کرد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز در واکنش به قتل مهسا امینی خواهان تصویب قطعنامه‌ای علیه حجاب اجباری در ایران در شورای حقوق بشر شد.

سازمان عفو بین‌الملل هم خواستار به دست عدالت سپردن تمام ماموران و مقامات مسوول در زمینه قتل مهسا امینی شده است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید