اختصاصی: وضعیت وخیم برخی از زخمی‌‌های اعتراضات سقز به علت اصابت گلوله ساچمه‌ای به سر و قلب

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۷

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال وضعیت تعدادی از زخمی شدگان اعتراضات سقز به علت اصابت گلوله ساچمه‌ای به سر و قلب‌شان وخیم است و آنان به تبریز منتقل شده‌اند.

در همین حال یکی از افراد نزدیک به کیان درخشان، از زخمی‌شدگان این اعتراضات، به ایران اینترنشنال گفت که چهار گلوله ساچمه‌ای به او اصابت کرده که پزشکان در سقز توانستند سه گلوله را از قلبش خارج کنند.

بر اساس این گزارش، پزشکان در سقز نتوانستند گلوله‌ای که به سر کیان درخشان خورده بود را خارج کنند و او را به تبریز اعزام کردند.

این فرد نزدیک به کیان درخشان گفت که وضعیت او بسیار نگران‌کننده و وخیم است.

در همین حال سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ضمن انتشار تصویری از یکی از مجروحان سقز نوشت که گلوله ساچمه‌ای به چشم او اصابت کرده و این جوان ۱۸ ساله بینایی چشمش را از دست داده است.

این سازمان خبر داد ۳۳ نفر در سقز با شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه مجروح و پنج نفر از آنان به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به مراکز درمانی تبریز منتقل شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در اعتراضات شب گذشته سنندج نیز سه نفر با سلاح ساچمه‌ای زخمی شده‌اند. همچنین دو نفر نفر نیز که یکی از آنها یک دختر نوجوان ۱۴ ساله است در اثر ضرب و شتم و ضربات باتوم زخمی و در بیمارستان بستری شده‌اند.

این سازمان همچنین خبر داد که دست‌کم ۸ نفر در اعتراضات شنبه سقز بازداشت شده‌اند و آرین مجیدزاده و میدیا رحیمی، دو نفر از بازداشت شدگان، ۱۷ سال سن دارند. همچنین پنج نفر دیگر نیز در سنندج بازداشت شده‌اند.

روز شنبه معترضان پس از مراسم خاکسپاری مهسا امینی در مقابل فرمانداری سقز تجمع کردند.

شامگاه شنبه نیز هزاران نفر از اهالی سنندج برای همبستگی و حمایت از مردم سقز با برگزاری تجمع خیابانی و سردادن شعارهای ضدحکومتی، خشم خود را از ماجرای کشته شدن مهسا امینی ابراز کردند.

دقایقی پس از انتشار خبر مرگ مهسا امینی نیز گروهی از معترضان در مقابل بیمارستان کسری تجمع کردند و به گزارش سایت هرانا زانیار محمدنژاد، شهروند ساکن تهران، روز جمعه در اعتراضات به قتل مهسا امینی، در مقابل بیمارستان کسری بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، او در حالی که در ون نیروی انتظامی بوده با خانواده‌اش تماس برقرار کرده و گفته همراه چند معترض دیگر بازداشت شده است.

همچنین بر اساس گزارش‌ها حدود ۱۵ نفر از فعالان مدنی که در اعتراض به قتل مهسا امینی قصد تجمع در مقابل ساختمان مجلس در تهران را داشتند، بازداشت شدند.

روز یکشنبه نیز گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی در محیط این دانشگاه راهپیمایی کردند و شعارهایی از جمله «زن، زندگی آزادی» سر دادند و سرودهایی از جمله «همراه شو عزیز» را خواندند.

دانشجویان پلاکاردهایی به زبان‌های فارسی و کردی در دست داشتند که از جمله آنها «نمی‌خواهم بمیرم» و «خونت پایمال نخواهد شد» بود.

تازه‌ترین خبرها

از سکوت تا فریاد
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید