مرگ شلیر رسولی؛ اعتراض به خشونت علیه زنان توسط مریوانی‌ها، تشویق خودکشی از سوی معاون رئیسی

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۹

انسیه خزعلی، معاون ابراهیم رئیسی در امور زنان و خانواده، سقوط شلیر رسولی و مرگ او را در جریان درگیری با یک متجاوز، اقدامی در راستای «زنانگی و پاکدامنی» خواند. اعتراض‌‌ها به این ماجرا از سوی جامعه مدنی و شهروندان در مریوان ادامه دارد.

پس از مرگ شلیر رسولی، زن ۳۶ ساله مریوانی که برای جلوگیری از تجاوز، خود را از ساختمان به پایین پرت کرد و جان باخت، ده‌ها نفر از مردم مریوان در مراسم تشییع پیکر او با بالا بردن پلاکاردهایی خشونت علیه زنان را محکوم کردند.

انسیه خزعلی اما همزمان با این اعتراض‌های گسترده، بدون اشاره به آن، در توییتی اقدام به خودکشی زن مریوانی را تشویق کرد و نوشت: «شلیر اصالت خطه کردستان را با زنانگی و پاکدامنی خویش به نمایش گذاشت، ولو به‌ قیمتی بسیار گران.»

روز پنج‌شنبه هفدهم شهریور و در جریان مراسم تشییع پیکر این زن ۳۶ ساله، عده‌ زیادی از مردم شهر مریوان پلاکاردهایی با مضامین اعتراض به خشونت علیه زنان در دست گرفتند و خواهان مجازات هرچه زودتر متهم این پرونده شدند.

هفته گذشته نیز زنان مریوانی در مقابل دادگستری این شهر دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

«از کردستان تا تهران، ستم علیه زنان» یکی از شعارهای اصلی معترضان در هر دو تجمع اعتراضی بود.

کمی پس از این اعتراض‌ها، حسین حسینی، رییس دادگستری کردستان از دستگیری فرد متهم با قرار بازداشت موقت خبر داد و گفت به پرونده این حادثه به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.

روز ۱۴ شهریور، شلیر رسولی، زنی از اهالی روستای چشمیدر مریوان، دارای دو فرزند، در جریان درگیری با فردی که قصد تجاوز به او را داشت، خود را از طبقه دوم یک ساختمان به پایین پرتاب کرد که بر اثر آن، این زن جوان به‌ شدت مجروح شد و در نهایت عصر پنج‌شنبه ۱۷ شهریور ماه، بر اثر شدت جراحات در بیمارستان کوثر سنندج جانش را از دست داد.

همسر شلیر رسولی در اقلیم کردستان عراق کارگری می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چی‌چکا، قصه شب
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید