عهد پادشاه جدید بریتانیا با مردم: فارغ از باورتان، وفادارانه به همه شما خدمت خواهم کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

چارلز سوم، پادشاه جدید بریتانیا، در اولین سخنرانی عمومی خود پس از درگذشت ملکه الیزابت، به مردم کشورش وعده داد که فارغ از هر پیش‌زمینه فرهنگی و اعتقادی که داشته باشند، به همه آنها وفادارانه خدمت خواهد کرد.

پادشاه جدید بریتانیا در این سخنرانی با اشاره به اینکه در دوران زمامداری ۷۰ ساله ملکه الیزابت، بریتانیا به کشوری با فرهنگ‌ها و باورهای مختلف تبدیل شده و نهادهای این کشور تغییرات فراوانی را شاهد بوده‌اند، گفت: «هر پیش‌زمینه و باوری داشته باشید، تلاش خود را به کار خواهم بست تا به همه شما با وفاداری خدمت کنم.»

چارلز سوم ملکه الیزابت را فردی «الهام‌برانگیز» خواند که عمر خود را وقف خدمت به بریتانیا کرد و قول داد در زمان پادشاهی خود رویه مادرش را ادامه دهد.

پادشاه جدید بریتانیا همچنین بر تعهد خود به دفاع از اصول قانونی بریتانیا تاکید کرد.

چارلز سوم با اشاره به اینکه در زمان پادشاهی وقت کافی برای رسیدگی به امور خیریه خود را ندارد، خاطرنشان کرد ادامه این امور به افراد دیگری محول خواهد شد.

او همچنین گفت: «می‌خواهم عشقم را به هری و مگان که به ساختن زندگی خود در خارج از کشور ادامه می‌دهند، ابراز کنم.»

چارلز سوم در اولین حضور عمومی خود به عنوان پادشاه بریتانیا، روز جمعه در اقدامی از قبل برنامه‌ریزی نشده، مقابل کاخ باکینگهام از خودرو خود پیاده شد و با ده‌ها نفر از مردم حاضر در محل دست داد و در میان تشویق حاضران و ابراز علاقه مردم وارد کاخ شد.

پادشاه جدید بریتانیا در دیدار با لیز تراس، نخست‌وزیر این کشور، گفت درگذشت ملکه الیزابت روزی بوده که همیشه از آمدنش هراس داشته است.

چارلز سوم گفت که از ابراز احساسات مردم در بیرون کاخ باکینگهام تحت تاثیر قرار گرفته و تاکید کرد برای پیشبرد امور همه تلاش خود را به کار خواهد بست.

در همین حال، مجالس اعیان و عوام بریتانیا در پی درگذشت ملکه این کشور جلسه مشترکی تشکیل داد.

از سوی دیگر، به دنبال درگذشت ملکه، برخی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های پیش‌رو در بریتانیا لغو شده‌اند. اتحادیه‌های نمایندگی کارکنان پست رویال‌میل و کارکنان راه‌آهن اعلام کردند که «به دلیل احترام به خدمات ملکه به کشور» تصمیم به لغو اعتصاب فوری گرفته‌اند.

برگزارکنندگان مسابقات فوتبال لیگ برتر انگلستان نیز اعلام کردند برای ادای احترام به ملکه فقید بریتانیا تمامی مسابقه‌های روزهای شنبه و یکشنبه این لیگ به تعویق افتاد.

کاخ باکینگهام اعلام کرده یک دوره عزاداری سلطنتی تا هفت روز پس از تشییع جنازه ملکه برگزار می‌شود.تاریخ مراسم تشییع جنازه به زودی اعلام خواهد شد.

جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد در مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت شرکت خواهد کرد.

با وجود گذشت یک روز از درگذشت ملکه بریتانیا و در حالی که پیام‌های سران جهان به این مناسبت همچنان ادامه دارد و حتی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه نیز او را «رهبر شایسته و قابل احترام توصیف» کرد، مقام‌های جمهوری اسلامی در این زمینه تاکنون سکوت کرده‌اند.

در ساعت‌های گذشته بسیاری از رهبران جهان از جمله آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا و سران کشورهای اروپایی، رییس‌جمهوری اوکراین، نخست‌وزیر هند، رییس‌جمهوری ترکیه وپادشاه عربستان سعودی درگذشت ملکه بریتانیا را تسلیت گفته‌اند.

ملکه الیزابت دوم که با ۹۶ سال سن کهنسال‌ترین شهریار جهان به شمار می‌رفت، بهمن‌ ماه سال گذشته، هفتادمین سالگرد آغاز سلطنت خود را جشن گرفت.

ملکه الیزابت در بیش از هفت دهه سلطنت خود بر بریتانیا، ۱۵ نخست‌وزیر دید: اولین نخست‌وزیر دوره سلطنت ملکه الیزابت،‌ وینستون چرچیل بود و لیز تراس، پانزدهمین آنان.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
مستند کوتاه - اعتصاب و انقلاب

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید