قانون «حملات اتمی خودکار و پیشگیرانه» در مجلس کره شمالی تصویب شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

مدتی پس از آزمایش‌های موشکی کره شمالی، مجلس عالی خلق این کشور قانونی را برای «حملات اتمی خودکار» در صورت مواجه شدن با «خطر قریب‌الوقوع اتمی» تصویب کرد.

مصوبه مجمع عالی خلق (پارلمان کره شمالی) به ارتش این کشور اجازه می‌دهد در صورت تهدید علیه رهبری، ملت یا موجودیت کره شمالی و «موارد دیگر»، به طور «خودکار» (بدون نیاز به کسب اجازه)، حمله‌های هسته‌ای علیه دشمن انجام دهد.

این قانون مذاکرات با کره جنوبی برای خلع سلاح اتمی را متوقف می‌کند و ناظران آن را به معنای آمادگی کره شمالی برای از سرگیری آزمایش‌های اتمی می‌دانند که از سال ۲۰۱۷ میلادی و پس از مذاکرات با آمریکا، متوقف شده بود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در مجلس عالی خلق کره شمالی این مصوبه را یک مسیر غیرقابل بازگشت برای جلوگیری از هر گونه معامله درباره تسلیحات اتمی این کشور خواند.

قانون جدید جایگزین قانون مشابه تصویب شده در سال ۲۰۱۳ میلادی می‌شود که در آن اعلام شده بود کره شمالی می‌تواند برای دفع تهاجم یا حمله از یک کشور اتمی متخاصم، از حملات اتمی استفاده کند.

پس از آن کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۷ با دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در سنگاپور دیدار کرد و از آن تاریخ آزمایش‌های اتمی کره شمالی متوقف شد.

با این حال مذاکرات دو کشور شکست خورد و ادامه نیافت.

کره شمالی در ماه‌های اخیر چند موشک بالستیک و موشک مافوق صوت را آزمایش کرده که طبق ادعای پیونگ‌یانگ، برخی از آن‌ها امکان حمل تسلیحات هسته‌ای دارند.

از جمله در خرداد ماه و تنها چند ساعت پس از خروج جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا از منطقه شرق آسیا، کره شمالی چند موشک بالستیک را آزمایش کرد که احتمالا یکی از آن‌ها «موشک بالستیک قاره‌پیما» بوده است.

پیش از آغاز سفر بایدن به شرق آسیا نیز کره شمالی آزمایش‌های بی‌سابقه موشکی انجام داده بود.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
چهار دهه سرکوب
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید