ادامه قطع آب در مناطق مختلف همدان؛ فرماندار از بازداشت ۲۵ نفر از معترضان خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۷

همزمان با ادامه قطع آب در همدان و وعده افتتاح فاز نخست طرح آب‌رسانی تا دو هفته دیگر، محمدعلی محمدی، فرماندار همدان، از بازداشت ۲۵ نفر در جریان اعتراضات به قطع آب گسترده در هفته‌های گذشته خبر داد.

محمدی گفت که ۲۵ نفر در جریان سه تجمع دستگیر شدند.

او مدعی شد که ۲۰ نفر از این افراد ساکن استان همدان نبوده‌اند.

گروهی از مردم همدان در روزهای ابتدایی شهریور و پس از چند روز قطع کامل آب، به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی چون «مرگ بر مسئول بی‌کفایت» به بحران بی‌آبی و وعده‌های محقق نشده مقام‌های دولتی اعتراض کردند.

بر اساس گزارش‌ها همچنان آب در همدان قطع و تنها چند ساعت در روز وصل می‌شود.

در همین حال روزنامه پیام نو خبر داد که پس از وارد شدن بیش از ۲۰ حلقه چاه جدید به مدار برای تامین آب، آبی که در لوله‌ها جاری می‌شود قابل آشامیدن نیست و طعم و بویی دارد که حتی بعد از جوشاندن هم نمی‌توان از آن استفاده کرد.

با این حال علیرضا قاسمی فرزاد، استاندار همدان، وعده داد که با افزایش حجم ورودی شبکه آب‌رسانی همدان، زمان اعمال سهمیه‌بندی آب در سطح شهر از امروز (پنج‌شنبه ۱۷ شهریور) کاهش یابد.

او در عین حال گفت فاز نخست پروژه آب‌رسانی به همدان تا دو هفته دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

کاهش ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان باعث قطع آب در این شهر شده است.

فرماندار همدان گفت که ذخیره آب همدان از ۲۸ میلیون متر مکعب در سال ۹۹ به ۱۱ میلیون متر مکعب در امسال کاهش یافته است.

پیش از این مقامات آب و فاضلاب همدان اعلام کرده بودند میزان ذخیره سد اکباتان ۲/۴ میلیون متر مکعب است که هشت درصد ظرفیت ذخیره آب سد را شامل می‌شود.

خبرگزاری ایسنا نیز ضمن انتشار تصاویری نوشت این سد تقریبا خشک شده است.

دور تازه بحران بی‌آبی در ایران با قطع آب آشامیدنی شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری خبرساز شد و پس از آن به همدان، ارومیه، اهواز و ... رسید و زندگی مردم در چند استان دیگر را مختل کرده است.

روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد گروهی از معترضان با تجمع مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری در شهرکرد شعارهایی از جمله «‌مرگ بر استاندار»، «مرگ بر رئیسی» و «‌ننگ ما ننگ ما دولت الدنگ ما» سر دادند.

تابستان سال گذشته به دنبال اعتراضات مردم خوزستان به بحران بی‌آبی، تعدادی از معترضان با شلیک ماموران امنیتی کشته شدند و ده‌ها نفر نیز بازداشت شدند.

مرور مطبوعات
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید