واکنش «خبرگان» به احتمال رهبری مجتبی خامنه‌ای: سابقه خبرگان انتخاب فرد شایسته و اصلح است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۶

مجلس «خبرگان رهبری» در ایران در بیانیه پایانی خود در واکنش به گمانه‌زنی‌ها درباره موروثی شدن رهبری و جانشینی مجتبی خامنه‌ای نوشت که «شبهه‌افکنی» درباره آينده رهبری بی‌معناست و سابقه این مجلس «شایسته‌گزینی و انتخاب اصلح» است.

از سوی دیگر، احمد جنتی، رییس «مجلس خبرگان»، روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی را در ردیف پیامبران بنی‌اسرائیل خواند.

جنتی با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام اعلام کرد که خمینی را می‌توان «در ردیف انبیاء بنی‌اسرائیل» دانست.

او در مراسم حضور اعضای مجلس «خبرگان رهبری» در مقبره رهبر سابق جمهوری اسلامی، به این حدیث اشاره کرد که در آن گفته شده «علمای اسلام»‌ شأن بالاتری نسبت به پیامبران بنی‌اسرائیل دارند.

جنتی تاکید کرد: «البته انبیاء بنی‌اسرائیل درجات متفاوتی داشته‌اند و همگی در یک درجه نبوده‌اند ولی اجمالا این درست است که همان روحیه تقوا و خداپرستی انبیاء بنی‌اسرائیل را در امام هم شاهد هستیم.»

دهمین اجلاس رسمی مجلس «خبرگان رهبری» روز سه‌شنبه ۱۵شهریور آغاز شد. ۳۰ عضو از ۸۸ عضو این مجلس از جمله صادق لاریجانی در نشست مجلس خبرگان رهبری غایب هستند. محمد محمدی ری‌شهری، محمد فقیه و محمد فیض سرابی هم سه عضو این مجلس بودند که فوت کرده‌اند.

اجلاس مجلس «خبرگان رهبری» یک ماه پس از هشدار میرحسین موسوی، از رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران، درباره جانشینی موروثی رهبری در حکومت جمهوری اسلامی برگزار شد.

این چهره سیاسی که از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی است، در متنی که به عنوان مقدمه ترجمه عربی بیانیه‌های او منتشر شد، با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال رسیدن مجتبی خامنه‌ای به مقام رهبری به عنوان رهبر بعدی جمهوری اسلامی نوشت: «زبانشان لال! مگر سلسله‌های ۲۵۰۰ ساله بازگشته‌اند که فرزندی پس از پدرش به حکومت برسد؟»

طی بیش از یک دهه اخیر در محافل سیاسی و خبری همواره گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال جانشینی مجتبی خامنه‌ای، پسر دوم رهبر جمهوری اسلامی، مطرح می‌شود.

در دهمین اجلاس رسمی مجلس «خبرگان رهبری» اما اصلاح آیین‌نامه قانون انتخابات این مجلس به پایان رسید.

احمد خاتمی، عضو هیات رییسه، گفت که بسیاری از بندهای آیین‌نامه انتخابات این مجلس تغییر کرده است.

خاتمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره شاخص‌های مدنظر این مجلس برای انتخاب رهبری، گفت که روی این شاخص‌ها کار شده است: «ما درباره شاخص‌ها کار کردیم. شخص مقام معظم رهبری فرمودند باید شاخص‌هایی که برای رهبری در قانون اساسی نوشته شده، مثلا تدبیر، فقاهت و امثال این شاخص‌ها را بنویسید و ما هم این شاخص‌ها را در کمیسیون تحقیقات نوشته‌ایم.»

گرچه بر مبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی نظارت بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی جزو وظایف مجلس «خبرگان رهبری» ذکر شده اما اعضای این مجلس در اجلاسیه‌های خود صرفا به تعریف و تمجید از علی خامنه‌ای می‌پردازند.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید