تایمز اسرائیل: مقام‌های آمریکا گفته‌اند توافق اتمی با ایران در آینده نزدیک امضا نخواهد شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۶

در حالی که پیش از این رسانه‌های اسرائیل از ارزیابی‌های وزارت امور خارجه این کشور و سازمان اطلاعات خارجی (موساد) درباره احتمال امضای توافق احتمالی برای احیای برجام خبر داده بودند، تایمز اسرائیل از قول مقام‌های آمریکا نوشت این توافق احتمالا در آینده نزدیک امضا نخواهد شد.

تایمز اسرائیل، به نقل از سایت زمان یسرائل، خبر داد که مقام‌های آمریکا به یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل گفته‌اند توافق اتمی جدید با ایران از روی میز برداشته شده و در آینده نزدیک امضا نخواهد شد.

این سایت نوشت که لاپید این نتیجه را احتمالا در رقابت‌های انتخاباتی اسرائیل به نفع خود در مقابل نتانیاهو به کار خواهد گرفت.

این گزارش در حالی منتشر شده که رسانه‌های اسرائیل پیش از این از احتمال امضای توافق خبر داده بودند.

در این گزارش‌ها اعلام شده بود بر اساس تخمین موساد، توافق احتمالی اتمی میان ایران و کشورهای غربی در چند روز یا چند هفته آینده امضا خواهد شد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل هم روز ۱۱ شهریور خبر داده بود بخش تحقیقات وزارت امور خارجه اسرائیل ارزیابی مشابهی را به مقام‌های این کشور اعلام کرده است.

لاپید روز یک‌شنبه در نشست هفتگی کابینه این کشور اعلام کرده بود در حال رهبری یک کارزار فشرده برای جلوگیری از امضای توافق احیای برجام است.

او گفته بود: «اسرائیل به فشار بر آمریکا برای نپیوستن دوباره به توافق هسته‌ای با ایران ادامه خواهد داد اما نه تا حدی که باعث بحران در روابط شود.»

در همین حال اعلام شده است رییس موساد به واشینگتن سفر کرده و مذاکرات او با مقام‌های آمریکایی از روز ۱۵ شهریور آغاز شده است.

رسانه‌ها هنوز گزارشی درباره این مذاکرات رییس موساد منتشر نکرده‌اند.

اسرائیل چندین بار تاکید کرده که توافق احتمالی برای احیای برجام تعهدی برای این کشور ایجاد نمی‌کند و هر اقدامی را که لازم بداند، برای جلوگیری از تبدیل ایران به یک کشور اتمی انجام خواهد داد.

از سوی دیگر روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور، لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا و جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در اولین تماس تلفنی خود بر لزوم جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

در همین حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نسبت به «در خطر بودن چشم‌انداز احیای برجام» هشدار داد و اعلام کرد دیدگاه‌های مذاکره‌کنندگان به جای نزدیک‌تر شدن، از هم فاصله گرفته است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید