دادستانی استانبول برای گلشن بایراکتار، خواننده مشهور در ترکیه، درخواست سه سال زندان کرد

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۲

دادستانی استانبول در یک کیفرخواست ۴۰ صفحه‌ای، برای گلشن بایراکتار چولاک‌اوغلو، خواننده شناخته شده در ترکیه، به دلیل شوخی‌اش در یک کنسرت که توهین به فارغ‌التحصیلان مدرسه‌های دینی خوانده شده، درخواست سه سال زندان کرد.

در این کیفرخواست اعلام شده که او ۷۰۲ شاکی دارد؛ از جمله مصطفی وارانک، وزیر صنعت و فن‌آوری ترکیه و تعدادی از فارغ‌التحصیلان مدارس دینی «امام خطیب».

این خواننده به دلیل سخنان خود در یکی از کنسرت‌هایش به «تحریک مردم به نفرت و خصومت» متهم شده است.

گلشن در یک کنسرت در روز ۳۰ آوریل خطاب به کسی که ابتدا مشخص نبود کیست و بعد گفته شد یکی از افراد حاضر در گروه موسیقی او بوده، گفته بود او در مدارس «امام خطیب» (مدارس دینی در ترکیه) تحصیل کرده و «انحراف [اخلاقی]» او هم به همین سبب است.

پخش ویدیوی این شوخی، خشم اسلامگرایان و هواداران حزب حاکم ترکیه را برانگیخت و آنان این شوخی را با موضوع آزار جنسی کودکان در این مدارس دینی مرتبط دانستند.

گلشن سپس از این سخنان عذرخواهی کرد و گفت که گروهی قصد دارند با بهره‌برداری از سخنان او، در جامعه ترکیه دوقطبی‌سازی کنند.

این خواننده همچنین گفت که سخنان او یک شوخی با یکی از دوستانش بوده که نام مستعار «امام» داشته و در مدارس دینی امام خطیب «درس نخوانده» است.

با این حال او با اعلام جرم دادستانی کل استانبول به اتهام «تحریک مردم به نفرت و خصومت»، بازداشت و به زندان منتقل شد و اکنون نیز در حبس خانگی به سر می‌برد.

بازداشت این خواننده شناخته شده در ترکیه به اتهام «توهین به مدارس دینی»، اعتراض مخالفان دولت رجب طیب اردوغان و فعالان حقوق زنان را به دنبال داشت.

کمال قلیچداراوغلو، رییس حزب جمهوری‌خواه خلق، در توییتر خود نوشت که دولت قصد دارد با این دستگیری، جوانان را در مقابل یکدیگر قرار دهد.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
خبر ورزشی
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید