یک «کودک-‌مجرم» و دایی او به اتهام «قتل سه مامور نظامی» در زاهدان اعدام شدند

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۲

فعالان بلوچ از اعدام دو زندانی در زندان زاهدان به اتهام «قتل سه مامور نظامی» خبر دادند. بر اساس خبرهای منتشر شده، یکی از دو فرد اعدام شده، در زمان «وقوع جرم» و بازداشت، کمتر از ۱۸ سال داشته و ۱۶ سال بوده است.

بر اساس این گزارش‌ها، محسن قنبرزهی معروف به نصرالله، متولد سال ۱۳۷۵و عین‌الله قنبرزهی، دایی او، متولد سال ۱۳۶۸ و ساکن روستای شندک زاهدان بودند.

این دو نفر در سال ۱۳۹۱ در ارتباط با پرونده قتل سه مامور نظامی بازداشت شده و در دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شده بودند.

کمپین فعالین بلوچ سال ۹۷ نوشته بود متهمان این پرونده «مورد شکنجه‌های فرا‌طاقت بشری از نوع جسمی و روحی» قرار گرفته و تنها استناد برای متهم کردن آنان اعترافات اجباری بوده است.

بر اساس این گزارش، سپاه پاسداران به تحقیقات نیروی انتظامی و استشهادهای محلی ریش‌سفیدان توجهی نکرده است.

مولوی نورالدین کاشانی، دیگر فرد بازداشت شده در این پرونده به ۳۵ سال زندان محکوم شده است.

کمپین فعالین بلوچ اما خبر داده است که در سال گذشته میلادی ۵۰ گزارش مربوط به اعدام دریافت کرده و بر اساس آن‌ها، ۷۹ شهروند بلوچ در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

سه مورد از این گزارش‌های اعدام‌ مربوط به همکاری افراد با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و اقدامات مسلحانه بوده است. ۳۴ مورد مربوط به زندانیان جرایم مواد مخدر و هفت مورد نیز مربوط به اتهامات قتل عمد بوده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، اسفند سال گذشته در شورای حقوق بشر سازمان ملل به افزایش اعدام افراد «جوامع اقلیت» در ایران اشاره کرد.

به گفته رحمان، از میان دست‌کم ۲۷۵ نفری که در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۱ اعدام شدند، ۵۰ نفر کُرد و ۴۰ نفر بلوچ بوده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید