افتتاح «طرح آب‌رسانی غدیر» در استان خوزستان پس از گذشت ۱۳ سال از آغاز آن

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۱

طرح آب‌رسانی غدیر ۱۳ سال پس از آغاز آن، روز جمعه ۱۱ شهریور با حضور ابراهیم رئیسی افتتاح شد. مقام‌های دولت از آب‌رسانی به ۲۶ شهر با اجرای این طرح خبر دادند اما منتقدان بر این باورند که این طرح باعث کم‌آبی و بروز خشکسالی در مناطقی خواهد شد که آب از آن‌ها سرچشمه می‌گیرد.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، گفت که کیفیت آب خوزستان با اجرای طرح آب‌رسانی غدیر، در ردیف بهترین و با کیفیت‌ترین آب‌های کشور قرار گرفت.

به گفته محرابیان، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، وابسته به سپاه پاسداران و ۵۰ پیمانکار، در اجرای طرح آب‌رسانی غدیر مشارکت داشتند.

مقامات دولت اعلام کرده‌اند که با اجرای طرح آب‌رسانی غدیر، آب ۲۶ شهر و یک هزار و ۶۰۰ روستای خوزستان، تامین خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا خبر داد که برای این طرح تاکنون دو هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

این در حالی است که پیش از این تعدادی از نمایندگان مجلس از این طرح انتقاد کرده بودند. از جمله مجید ناصری‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس، طرح‌های انتقال آب غدیر و حیات در خوزستان را طرح‌هایی شکست خورده دانسته بود.

او گفته بود: «اگر به جای این همه هزینه برای اجرای طرح انتقال آب غدیر و حیات رودخانه کارون را از وجود زه‌آب، پساب و فاضلاب پاک‌سازی می‌کردند و هزینه‌های صورت گرفته صرف احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب می‌شد، هم احیای کارون و هم حل مشکلات مردم را شاهد بودیم و از طرفی، این همه هزینه نیز به کشور تحمیل نمی‌شد.»

شهروندان خوزستان در ۲۰ سال گذشته در اعتراض به مشکل آب بارها تجمع کردند و حتی تعدادی از آنان کشته شدند.

در تابستان گذشته مردم معترض در شهرهای مختلف استان خوزستان در اعتراض به قطع آب و بی‌آبی به خیابان آمدند و تظاهرات کردند که با شلیک تیر هوایی و مستقیم ماموران امنیتی و انتظامی مواجه شدند.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که در این اعتراضات ماموران با فشنگ جنگی و تفنگ ساچمه‌ای، دست‌کم هشت نفر را کشته‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
خبر ورزشی
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید