بایدن در تماس با نخست‌وزیر اسرائیل بر لزوم منع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در تماسی با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، درباره تهدید ایران گفت‌وگو کرده و بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

بایدن و لاپید همچنین در تماس خود در روز چهارشنبه بر حق اسرائیل برای «دفاع از خود» در برابر تهدیدات موجود تاکید کردند.

در همین حال، بیش از پنج‌ هزار مقام نظامی اسرائیل در نامه‌ای به جو بایدن از او خواستند توافق احتمالی برای احیای برجام را امضا نکند و هشدار دادند توافق مورد مذاکره به ایران امکان دستیابی به سلاح هسته‌ای خواهد داد.

مقام‌های نظامی اسرائیل به بایدن هشدار دادند احیای برجام به یک رقابت هسته‌ای در خاورمیانه منجر خواهد شد و کشورهای منطقه برای مقابله با تهدید ایران به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته ای خواهند رفت.

این نامه خاطرنشان کرد: ترکیبی از تهدید معتبر نظامی و عزم سیاسی برای انجام این اقدام به همراه تحریم‌های فلج‌کننده، موثرترین راه برای مقابله با تهدید ایران است.

از سوی دیگر، جوییش اینسایدر نیز گزارش داد بیش از ۴۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا، که ۳۰ نفر آنها دموکرات هستند، نامه‌ای را خطاب به جو بایدن تهیه کرده‌اند که در آن با ابراز نگرانی از روند احیای برجام، از رییس‌جمهوری آمریکا خواسته‌اند بدون موافقت کامل کنگره توافق احتمالی را امضا نکند.

این نمایندگان با ابراز نگرانی از احتمال تغییر در تحریم‌های سپاه پاسداران و بانک مرکزی هشدار دادند در حالی که جمهوری اسلامی در تلاش است شهروندان آمریکا را در خاک ایالات متحده هدف قرار دهد، هر گونه کاهش تحریم‌ها اقدامی نامناسب خواهد بود.

این نمایندگان همچنین تاکید کردند روسیه برای ذخیره کردن اورانیوم غنی شده ایران شریک قابل اعتمادی نیست و همچنین مسکو نباید اجازه داشته باشد برای جمهوری اسلامی رآکتور بسازد.

از سوی دیگر، وبسایت اکسیوس نوشت آمریکا از طریق اتحادیه اروپا به ایران گفته ربط دادن تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به احیای برجام، ممکن است لغو تحریم‌های آمریکا را به تاخیر اندازد.

تلاش‌ها برای احیای برجام در حالی ادامه دارد که بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رویترز به آن دست یافته، ایران میزان غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته را در تاسیسات هسته‌ای نطنز افزایش داده و در تازه‌ترین اقدام به آبشار دوم سانتریفیوژهای آی‌آر۶، نیز گاز تزریق کرده است.

با اینکه بیش از شانزده ماه از آغاز مذاکرات احیای برجام گذشته و در چند بازه زمانی دیپلمات‌ها از نزدیک شدن به توافق خبر داده‌اند اما ایران اقدامات خود در افزایش سطح غنی‌سازی و به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته و قطع دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در خلال این مذاکرات ادامه داده است.

با وجود آنکه چالش ایران با آژانس بین‌المللی ابعاد مختلفی یافته است اما مقام‌های جمهوری اسلامی بر لزوم بسته شدن پرونده سوالات آژانس همزمان با توافق احتمالی احیای برجام تاکید دارند.

ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در کنفرانس خبری خود گفت که برای احیای برجام «تضمین‌های اطمینان‌آور، راستی‌آزمایی عینی و عملی نسبت به رفع تحریم‌ها، لغو تحریم‌ها به شکل پایدار و بسته شدن پرونده آژانس» نیاز است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید