ستایش وزیر کشور از سیستم راداری ایران، یادآوری شلیک به هواپیمای اوکراینی از سوی شهروندان

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی، ایران را در میان کشورهای ردیف اول دنیا در زمینه رادارهای پیشرفته قرار داد. کاربران شبکه‌های اجتماعی با یادآوری شلیک نیروی هوافضای سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی این ادعای احمد وحیدی را به چالش کشیدند.

وحیدی، روز پنج‌شنبه ۱۰ شهریور در مراسم بزرگداشت پدافند هوایی کشور در کبودراهنگ گفت: «جمهوری اسلامی در بخش رادار آن‌چنان پیشرفته است که می‌تواند پرنده‌های دشمن را کشف و منهدم کند. به همین علت ایران جزو کشورهای ردیف اول دنیاست.»

وزیر کشور همچنین گفت: ‌ «در بخش موشکی نیز در برد بلند، متوسط و دوش‌پرتاپ نیز شرایط خوبی داریم و همه این تجهیزات بومی و تولید داخل است.»

این اظهارات او در حالی‌ است که روزنامه واشنگتن‌پست به تازگی گزارش داد ایران نخستین محموله از پهپادهای رزمی خود را به روسیه فرستاده اما روسیه در استفاده از آن‌ها دچار مشکلات فنی شده و از تجهیزاتی که تحویل گرفته، ناراضی است.

از سوی دیگر، سخنان وحیدی درباره توان راداری ایران، شلیک نیروی هوافضای سپاه پاسداران به پرواز پی‌اس-۷۵۲ هواپیمایی اوکراین را در یادها زنده کرده است.

این هواپیما بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸ و دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پس از این فاجعه در تشریح دلایل اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی گفت: «پدافند هوایی به دلیل سطح بالای آماده‌باش هواپیمای مسافربری را موشک کروز تشخیص داده و به آن شلیک کرده است.»

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید