محرومیت چهار ساله جودوی ایران بر اثر دستور «باید ببازی» قطعی شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

دیوان حکمیت ورزش روز پنج‌شنبه ۱۰ شهریور با ارسال ایمیلی به فدراسیون جودو ایران، رای نهایی خود را درباره رفع تعلیق این فدراسیون اعلام کرد. بر اساس این رای، شکایت ایران در مورد رای صادره، رد شد و محرومیت چهار ساله فدراسیون جودو تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

فدراسیون جودوی ایران پیشتر و پس از آن‌که سعید ملایی، عضو تیم ملی جودوی ایران و قهرمان سابق جودوی جهان اعلام کرد مسئولان جمهوری اسلامی از او خواسته‌اند مقابل حریفش شکست بخورد تا با ورزشکار اسرائیلی روبه‌رو نشود، تعلیق شد.

محرومیت چهار ساله فدراسیون جودوی ایران که تاریخ آغاز آن سال ۲۰۱۹ بود تا سپتامبر ۲۰۲۳ یعنی پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

پس از شکست‌های اجباری سعید ملایی و ادامه ماجرای «باید ببازی» برای روبه‌رو نشدن با حریفان اسرائیلی بود که پرونده محرومیت فدراسیون جودوی ایران به جریان افتاد.

ملایی گفته بود در مسابقات قهرمانی جهان در ژاپن در سال ۲۰۱۹، مقام‌های ورزشی ایران به او دستور داده بودند تن به شکست بدهد تا با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود.

او در دیدار رده‌بندی هم بنا به دستور به حریف خود باخت تا در کنار ورزشکار اسرائیلی روی سکو نایستد.

او به عمد به حریفان بلژیکی و گرجستانی باخت.

ماجرای «باید ببازی» اما چهار دهه پیش از مسابقه سعید ملایی به جریان افتاد. پس از پیروزی انقلاب سال ۵۷، ورزشکاران ایرانی دیگر امکان رویارویی با حریفان اسرائیلی را پیدا نکردند.

پس از این که این مسابقه ندادن‌ها با واکنش‌های بین‌المللی روبه‌رو شد، ورزشکاران ایرانی با بهانه‌هایی همچون مصدومیت از رقابت‌ها کناره گرفتند یا تن به باخت‌های عمدی دادند.

سال ۱۳۹۶ نیز علیرضا کریمی، آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم تیم ملی کشتی ایران، برای هم‌گروه نشدن با حریف اسرائیلی به کشتی‌گیر روسیه باخت. او بخت نخست کسب مدال طلای جهان بود اما مربی‌اش در کنار تشک فریاد می‌زد: «علیرضا باید ببازی!»

این فریادها به رسانه‌ها نیز رسید و بازتابی گسترده‌ یافت.

رسول خادم، رئیس وقت فدراسیون کشتی همان زمان در انتقاد نسبت به این وضعیت از سمت خود استعفا کرد و نوشت: «اگر سیاست کشور به رسمیت نشناختن اسرائیل و عدم مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی است، پس پنهانی به حریف قبلی باختن و برای تهیه گواهی بیماری، به درمانگاه‌ها و پزشکان خارج از کشور مراجعه کردن، چه معنایی دارد؟»

خادم در بیانیه‌هایش خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی، خواستار پایان بخشیدن به دستور «باید ببازی» شد اما دو سال بعد همین ماجرا برای ورزشکاری دیگر (سعید ملایی)، در رشته‌ای دیگر تکرار شد.

این بار اما با نشر خبر باخت عمدی ملایی، فدراسیون جهانی جودو، از سال ۲۰۱۹ فدراسیون ملی ایران را از شرکت در رقابت‌ها منع کرد.

از آن زمان تا امروز فدراسیون جودوی ایران بارها برای لغو این محرومیت به دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش شکایت کرد اما اعلام رای دادگاه هفت بار به تعویق افتاد که دلیل آن «حساسیت پرونده و نیاز به بررسی بیشتر برای داوران» اعلام شد.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید