اعتراض کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به ویزا ندادن اسرائیل به کارکنان این نهاد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۹

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در آخرین کنفرانس خبری خود به عدم اعطای ویزا یا تمدید ویزای بازرسان و کارکنان این نهاد از سوی دولت اسرائیل اعتراض کرد.

او گفت که درخواست تمدید ویزای ۱۵ نفر از کارکنان دفترش در «فلسطین» که در ۲۶ سال گذشته در این دفتر کار می‌کردند از دو سال پیش بلاتکلیف مانده و آنان مجبور به ترک محل کار خود شده‌اند.

باشله این رفتار اسرائیل را بخشی از یک روند گسترده‌تر و نگران کننده برای مسدود کردن دسترسی نهادهای حقوق بشری دانست و گفت که مشخص نیست این کشور قصد دارد چه چیزی را پنهان کند.

در مقابل، نمایندگی اسرائیل در دفاتر سازمان ملل در ژنو، گفت عجیب نیست که باشله آخرین ساعات خود در این پست را صرف حمله به اسرائیل می‌کند و موضع ضد اسرائیلی دفترش در این سال‌ها بر همه آشکار بوده است.

نمایندگی اسرائیل باشله را متهم کرد که در چهار سال گذشته هرگز حاضر نشده نقض حقوق بشر از سوی فلسطینیان را محکوم کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، سال گذشته ۳۲۰ فلسطینی به دست نیروهای اسرائیل کشته شده‌اند که این رقم نسبت به سال پیش از آن ۱۰ برابر شده است.

میشل باشله، دیپلمات شیلیایی و رئیس‌جمهوری سابق شیلی است که از سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل فعالیت دارد. او در دوره دیکتاتوری پینوشه تحت تعقیب و پیگرد بوده، شکنجه شده و ناگزیر به فرار از شیلی شده است.

باشله برای انتخاب دوباره در مقام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نامزد نشده است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید