عضو پارلمان اوکراین به ایران اینترنشنال: روسیه به زودی صد پهپاد دیگر از ایران می‌خرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۸

یولیا کلایمنکو، رهبر حزب هولوس در پارلمان اوکراین، به ایران اینترنشنال گفت قرار است روسیه در آینده نزدیک علاوه بر پهپادهایی که به تازگی از جمهوری اسلامی خریده، ۱۰۰ پهپاد دیگر نیز از ایران خریداری کند.

کلایمنکو در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت دولت ایران مطلع است که سربازان روسی در داخل خاک ایران برای کار کردن با پهپادهای ایران آموزش دیده‌اند.

این نماینده پارلمان اوکراین گفت از این که ایران به روسیه پهپاد ارسال کرده، «عمیقا بهت‌زده و ناراحت» شده است.

واشینگتن‌پست به نقل از چند مقام امنیتی ایالات‌متحده و در یک کشور متحد آمریکا گزارش داد که هواپیماهای روسیه در ۲۸ مرداد نخستین محموله پهپادهای رزمی ایران را بارگیری و به مسکو منتقل کردند.

واشینگتن‌پست محموله بارگیری شده را شامل دست‌کم دو نوع پهپاد، «مهاجر۶» و پهپادهای سری «شاهد»، ذکر کرده و سی‌ان‌ان نیز آنها را «مهاجر۶»، «شاهد۱۲۹» و «شاهد۱۹۱» گزارش کرده است.

با این حال به نوشته واشینگتن‌پست نیروهای روسیه در تست‌های اولیه این پهپادها متوجه نقایصی در آنها شده‌اند و این موضوع نارضایتی روسیه را در پی داشته است.

یک مقام امنیتی در یکی از کشورهای متحد آمریکا که انتقال پهپادها را از نزدیک دنبال کرده به واشینگتن‌پست گفت چند باگ در سامانه این پهپادها بود و روس‌ها از این موضوع راضی نیستند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید