کربی: ایران از برخی خواسته‌هایش کوتاه آمد و به توافق نزدیک‌تر شدیم

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۶

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی از برخی خواسته‌هایش صرف نظر کرد گفت نسبت به دو هفته قبل به توافق احیای برجام نزدیک‌تر شده‌ایم؛ همزمان رسانه‌های اسرائیلی جزییاتی از پیش‌نویس توافق را منتشر کردند.

جان کربی، سخنگو و هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، روز یکشنبه ششم شهریور به شبکه سی‌ان‌ان گفت: «به لطف صرف نظر کردن ایران از برخی موضوعات عمده، مسلما نسبت به دو هفته قبل به توافق نزدیکتریم.»

او با اشاره به اینکه برخی شکاف‌ها بین طرفین هنوز باقی است، به برنامه جی‌پی‌اس شبکه سی‌ان‌ان گفت: پاسخ‌مان را به اتحادیه اروپا و ایران فرستاده‌ایم و آنها در حال بررسی هستند.

جان کربی همچنین بار دیگر بر سیاست جو بایدن بر بازگشت به برجام تاکید کرد و گفت: «حل هیچ مشکلی در خاورمیانه با وجود ایران دارای سلاح هسته‌ای آسان‌تر نخواهد بود.»

اظهارات جان کربی در حالی بیان شده است که مقام‌های جمهوری اسلامی در روزهای اخیر گزارش رسانه‌ها درباره کوتاه آمدن خود در روند مذاکرات احیای برجام را رد کرده بودند.

از سوی دیگر، رسانه‌های اسرائیلی از جمله هاآرتص و جروزالم پست روز یکشنبه جزییاتی از پیش‌نویسی را که اتحادیه اروپا ماه گذشته برای بررسی در اختیار طرفین گذاشت منتشر کردند.

به نوشته این رسانه‌ها، ایران و آمریکا پیش از امضای توافق، بر سر موضوعاتی از قبیل آزادی زندانیان و آزادسازی پول‌های مسدود شده به توافق می‌رسند و پس از امضای توافق نیز مراحلی به اجرا گذاشته خواهد شد.

بنابر همین گزارش، پس از امضای توافق چهار مرحله به مدت ۱۶۵ روز تا اجرای کامل برجام طی خواهد شد.

در روزهای اخیر شماری از مقام‌های اسرائیلی، از جمله وزیر دفاع و همچنین مشاور امنیت ملی نخست وزیر آن کشور، برای گفت‌وگو با مقام‌های دولت بایدن درباره نگرانی‌های تل‌آویو از احیای برجام به واشینگتن رفتند.

قرار است داوید بارنه‌عا، رییس موساد، نیز به زودی رهسپار واشینگتن شود.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید