۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد صدا‌و‌سیما از پرسپولیس و استقلال

۱۴۰۱/۶/۵

در بودجه سال۱۴۰۱، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی ازپخش مسابقات ورزشی ۳۱۵میلیارد تومان برآورد شده که سهم وزارت ورزش ۹۴.۵میلیارد تومان و سهم صداوسیما ۲۲۰.۵میلیارد تومان می‌شود. فرهیختگان در گزارشی به درآمد استقلال و پرسپولیس از پخش تلویزیونی و تعرفه آگهی‌های بازی‌های زنده پرداخته است.

میانگین هزینه هر ثانیه تبلیغ در شبکه سه حدود ۱۵۸میلیون تومان است. اما تعرفه هزینه تبلیغ هر ثانیه برای برنامه «فوتبال برتر»، که پخش زنده مسابقات لیگ را پوشش می‌دهد، حدود ۲۹۵میلیون تومان در نظر گرفته شده است. مبلغی در حدود ۳۰۰میلیون تومان برای هر ثانیه. مبنای محاسبه برای آگهی قبل، بین دو نیمه و پس از بازی حدود ۳۰دقیقه می‌شود. البته این گزارش به زیرنویس‌ها، لوگوی تبلیغی گوشه کادر و آگهی تقدیمی کاری نداشته است.

با احتساب فقط بازی‌های لیگ و حداقل یک بازی از جام‌حذفی، سرخابی‌ها هرکدام ۳۰بازی و در مجموع ۶۰بازی برگزار می‌کنند که از تلویزیون پخش زنده می‌شود. ۶۰بازی را ضرب در ۳۰دقیقه آگهی می‌کنیم. عدد ۱۰۸هزار ثانیه به‌دست می‌آید. این عدد را ضرب در میانگین تعرفه برنامه فوتبال برتر کنیم که می‌شود در حدود ۳۱هزار میلیارد تومان برای ۶۰بازی و فقط پخش زنده آنها. عددی که سازمان صداوسیما مدعی است به خزانه واریز کرده است، چقدر است؟ هفت‌ونیم میلیارد تومان!

مبنای محاسبات این گزارش صرفا برنامه فوتبال برتر بوده و برنامه‌هایی مانند «ورزش‌ومردم»، «شب‌های فوتبالی»، «ورزشگاه» و برنامه تحلیلی شبکه خبر هم قابل مشاهده و محاسبه است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید