تأثیر نزدیکی تهران و مسکو:‌ قراردادهای نفتی و گازی ۴۰ میلیارد دلاری با گازپروم روسیه

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

جواد اوجی، وزیر نفت ایران اعلام کرد در یک سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه و قرارداد نفتی و گازی در این وزارت‌خانه امضا شده که تنها نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار آن با گازپروم روسیه بوده است.

اوجی روز جمعه چهارم شهریور در این زمینه گفت: «اگر می‌خواستیم منتظر نتیجه مذاکرات وین و برجام بمانیم، بی‌شک تأمین امنیت انرژی زمستان پارسال و تابستان امسال دچار مشکل می‌شد.»

وزیر نفت پیشتر گفته بود: «در آینده‌ای بسیار نزدیک قرارداد نهایی خرید و سوآپ گاز از روسیه بین شرکت ملی گاز ایران و طرف روس در مسکو امضا خواهد شد.»

او روز جمعه همچنین با اشاره به این که «همین امروز هم مقدار تولید و مصرف بنزین نزدیک به‌ هم است»، گفت: «برآورد این بود که برای حدود ۱۴۰ پروژه اولویت‌دار تا هشت سال آینده ۱۶۰ میلیادر دلار سرمایه نیاز است تا کشور محتاج واردات فرآورده نشود.»

وزیر نفت همچنین گفت: «به کوری چشم دشمنان صادرات نفت انجام می‌شود. اگر به دنبال مذاکرات برجام بودیم در تأمین امنیت انرژی با مشکل مواجه می‌شدیم.»

این اظهارات وزیر نفت جمهوری اسلامی در حالی است که درآمدهای نفتی ایران در یک دهه گذشته می‌توانست ۷۵۰ میلیارد دلار باشد اما مجموع این درآمدها به دلیل تحریم‌ها حدود ۳۸۰ میلیارد دلار بوده است.

اما خبرگزاری رویترز به تازگی و بر اساس اطلاعات شرکت‌های ردیابی نفت‌کش‌ها گزارش داد صادرات نفت ایران در دو ماه گذشته میلادی افزایش یافته است.

پیشتر وزیر نفت ایران گفته بود در حال حاضر ظرفیت تولید نفت ایران به سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا اما اعلام کرده است تا زمانی که برجام احیا نشود، آمریکا با قدرت به اعمال تحریم‌های جمهوری اسلامی و محدود کردن صادرات نفت ایران و تلاش‌های این کشور برای دور زدن تحریم‌ها ادامه خواهد داد.

در ماه‌های گذشته خبرهای بسیاری درباره ارزان‌فروشی نفت ایران مخصوصا به چین منتشر شد و این ماجرا با فروخته شدن ارزان‌تر نفت روسیه به مشتریان پیوند خورد اما اوجی ارزان‌فروشی نفت ایران را رد کرده و در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود: «هزینه‌های انتقال کمتر شده و حتی خبر دارم که بعضی از مشتریان ما کارمزد هم دریافت نمی‌کنند.»

او در خرداد ماه گفته بود ایران پس از چند ماه مذاکره، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار طلب سال‌های گذشته خود بابت صادرات گاز به عراق را دریافت کرده است.

شرکت گاز ایران پیشتر مبلغ طلب گازی ایران از عراق را شش میلیارد دلار اعلام کرده بود که بخشی از آن صرف واردات کالا از عراق شده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید