دولت کانادا به ایران اینترنشنال: مذاکره با ایران درباره پرونده پرواز اوکراینی بی‌فایده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

دولت کانادا در پاسخ به ایران اینترنشنال درباره راه‌پیمایی اعتراضی مهرزاد زارعی، از دادخواهان پرونده پرواز اوکراینی، به سمت پایتخت کانادا گفت: اتاوا به این نتیجه رسیده که مذاکره با جمهوری اسلامی بی فایده است و اکنون به دنبال راه‌های قانونی بین‌المللی برای حل و فصل این پرونده است.

مهرزاد زارعی، که در سرنگونی پرواز اوکراینی پسرش آراد را که در آن زمان ۱۷ سال داشت از دست داده، از روز چهارشنبه ۱۹ مرداد در حرکتی اعتراضی مسافت بیش از ۴۰۰ کیلومتری بین تورنتو تا اتاوا را با پای پیاده طی می کند تا نامه‌ای حاوی درخواست‌هایش را شخصا به دست جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، برساند.

در مسیر این سفر چند روزه، برخی دیگر از دادخواهان این پرونده نیز در مسافت‌هایی مهرزاد زارعی را همراهی خواهند کرد.

این بازمانده قربانیان پرواز اوکراینی قصد دارد از نخست‌وزیر کانادا این سوال را مطرح کند که چرا دولت جاستین ترودو بر خلاف مصوبه پارلمان کانادا در سال ۲۰۱۸، سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی نمی‌کند.

در ماه می ۲۰۲۱، دادگاه انتاریو بر اساس شکایتی که در بهمن ماه سال ۹۸ از سوی مهرزاد زارعی، شاهین مقدم و علی گرجی، از خانواده‌های قربانیان، اقامه شده بود حکمی را صادر کرد که سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه را اقدامی عامدانه و تروریستی قلمداد کرد.

این دادگاه علی خامنه‌ای و چند نفر از سران ارشد جمهوری اسلامی، از جمله علی شمخانی، حسین سلامی، محمد باقری و امیرعلی حاجی زاده را به عنوان عاملان اصلی این حمله محکوم کرد.

دادگاه عالی انتاریو همچنین طی حکمی که در دی ماه گذشته صادر شد رای به پرداخت ۱۰۷ میلیون دلار غرامت، به‌علاوه سود، به خانواده شش تن از کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی داد.

پرواز پی‌اس-۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸ دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید