نتانیاهو: توافق هسته‌ای تا سال ۲۰۳۱، یک تریلیون دلار به جیب جمهوری اسلامی خواهد ریخت

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

پس از آن که نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد توافق احیای برجام سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار برای تهران درآمد دارد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل نیز گفت این توافق تا سال ۲۰۳۱ یک تریلیون دلار به جیب جمهوری اسلامی خواهد ریخت که صرف ترور و «تجاوزگری ایران در منطقه» خواهد شد.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، بامداد روز پنج‌شنبه سوم شهریور برای دیدار و مذاکره با مقام‌های آمریکایی به واشینگتن سفر کرد.

گنتس پیش از ترک اسرائیل در رشته توئیتی نوشت: «قراردادی که توانایی‌های اتمی ایران را سال‌ها به عقب بازنگرداند و فعالیت اتمی ایران را برای سال‌ها محدود نکند، به امنیت منطقه و جهان آسیب می‌رساند.»

او در ادامه نوشت توسعه برنامه اتمی ایران باید به شکل معناداری به عقب رانده شده و تأمین مالی تروریسم از سوی جمهوری اسلامی متوقف شود.

گنتس تأکید کرد که اسرائیل همزمان با مذاکره با مقام‌های آمریکایی، به توسعه توانایی‌های خود ادامه خواهد داد تا در صورت لزوم از آن‌ها استفاده کند.

اما رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، ایال خولاتا، شب گذشته در واشینگتن با وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، دیدار کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده، طرفین درباره برنامه اتمی ایران صحبت کردند و شرمن بار دیگر بر تعهد ایالات متحده به تأمین امنیت اسرائیل تأکید کرد.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین و رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل هم دیروز و دیشب در چند مصاحبه تلویزیونی، از جمله با فاکس نیوز و العربیه و نیز یک کنفرانس خبری، به شدت از احتمال بازگشت آمریکا به برجام انتقاد کرد.

نتانیاهو قرارداد پیش رو را «قراردادی وحشتناک» توصیف کرد که «سایه سنگینش» بر امنیت و آینده اسرائیل خواهد افتاد.

او این قرارداد را بدتر از برجام توصیف کرد و گفت که بر اساس این قرارداد، ایران هر آنچه می‌خواسته به دست می‌آورد؛ بدون این که کوچک‌ترین امتیازی بدهد.

نتانیاهو گفت که «توافقات» جلوی برنامه اتمی ایران را نمی‌گیرند و به جای آن، ترکیبی از تحریم‌های کمرشکن و یک تهدید نظامی معتبر و واقعی، می‌تواند برنامه اتمی-نظامی ایران را متوقف کند.

نتانیاهو گفت که این قرارداد تا سال ۲۰۳۱، یک تریلیون دلار به جیب جمهوری اسلامی خواهد ریخت که صرف «ترور و تجاوزگری ایران در منطقه» خواهد شد.

او همچنین گفت این قرارداد به ایران اجازه می‌دهد طی دو سال، سه هزار و ۵۰۰ سانتریفوژ پیشرفته نصب و راه‌اندازی کند که توانایی غنی‌سازی اورانیوم به وسیله جمهوری اسلامی را ۲۰ برابر امروز خواهد کرد.

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل گفت که با این قرارداد، ۵+۱ به ایران می‌گوید می‌تواند به سوی ساخت سلاح اتمی حرکت کرده و از حمله نظامی در امان باشد.

او همچنین از نبود بندهایی برای متوقف کردن «اقدامات تروریستی و توسعه موشک‌های بالستیک» به وسیله جمهوری اسلامی در این قرارداد انتقاد کرد.

نتانیاهو اگرچه از رفتار دولت کنونی اسرائیل در برابر پیشرفت قدرت‌های جهانی به سوی امضای قرارداد با ایران انتقاد کرد اما همزمان خواهان اتحاد همه گروه‌ها در این کشور علیه چنین قراردادی شد و گفت: «بمب اتمی تفاوتی میان چپ و راست، مذهبی و سکولار، عرب و یهودی نمی‌گذارد.»

در همین حال رسانه‌های اسرائیل می‌گویند شماری از مقام‌های ایالات متحده در روزهای اخیر از صحبت با مقامات اسرائیلی خودداری کرده‌اند.

به گفته کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، کاخ سفید در روزهای اخیر درخواست تماس تلفنی اضطراری نخست‌وزیر اسرائیل با رئیس‌جمهوری ایالات متحده را با این بهانه که جو بایدن در مرخصی است، رد کرده.

البته کانال ۱۳ گفته است این تماس تلفنی نهایتا در روزهای آینده برقرار خواهد شد.

همچنین بر اساس گزارش‌ها، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده نیز در زمان حضور بنی گنتس در آمریکا، احتمالا با او دیدار نخواهد کرد.

به گزارش کانال ۱۳ و کانال ۱۲، پنتاگون عدم حضور آستین در شهر را دلیل ملاقات نکردنش با گنتس عنوان کرده است.

پیشتر نیز گزارش شده بود وزیر امور خارجه ایالات متحده از دیدار با رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل خودداری کرده و نهایتاً معاون بلینکن با خولاتا دیدار کرد.

به نوشته روزنامه هاآرتص، اسرائیل تا حد ممکن در حال وارد آوردن فشار به ایالات متحده درباره قرارداد احیای برجام است اما می‌داند که شانس موفقیتش بسیار کم خواهد بود.

در همین حال کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل گزارش کرد مقامات امنیتی در اسرائیل درباره احتمال امضای توافق و نیز معنی امضای چنین توافقی اتفاق نظر ندارند.

بر اساس این گزارش، در حالی که رئیس سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد)، بر این باور است که قرارداد به احتمال قریب به یقین امضا خواهد شد، شاخه اطلاعاتی آن احتمال امضای قرارداد را ۵۰-۵۰ می‌داند.

درباره معنی قرارداد نیز بر اساس این گزارش، بر خلاف بسیاری از دستگاه‌ها و مقامات امنیتی در اسرائیل، در رکن اطلاعات ارتش مقاماتی هستند که معتقدند این قرارداد موارد مثبتی هم دارد.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید