شکست تلاش «چارچوب هماهنگی» برای تشکیل جلسه پارلمان عراق خارج از ساختمان اصلی

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

چهارچوب هماهنگی، ائتلاف گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، برگزاری جلسه مجلس نمایندگان در خارج از ساختمان پارلمان عراق را به زمان دیگری موکول کرد.

حسن البهادلی، از اعضای این ائتلاف، تأیید کرد محاصره مجلس نمایندگان به وسیله هواداران جریان صدر مانع از برگزاری هر گونه نشستی در داخل ساختمان مجلس شده است و در نتیجه قرار بود این گروه‌ها خارج از ساختمان مجلس، نشست نمایندگان را برگزار کنند اما این مسأله به زمان دیگری موکول شد.

معاون رئیس پارلمان عراق روز چهارشنبه دوم شهریور تأیید کرد درخواست مشارکت در جلسه پارلمان خارج از ساختمان را دریافت کرده‌اند اما آماده مشارکت نشده‌اند.

پیشتر منابع مطلع به رسانه‌های عراقی گفته بودند گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، برگزاری نشست پارلمان در دو منطقه الاعظمیه بغداد و اقلیم کردستان را بررسی کرده‌اند.

در تحولی دیگر، جریان صدر اعلام کرد برخی چهره‌های سیاسی به رهبری سفارت آمریکا، مخالف سقوط نظام سیاسی کنونی عراق هستند.

صالح محمد العراقی، موسوم به وزیر صدری، در پیامی هشدارآمیز نوشت که آنان هنوز کارت فشار در دست دارند.

او در این پیام اعلام کرد چهارچوب هماهنگی نگران بود معترضان وارد ساختمان دستگاه قوه قضاییه شوند و به اسناد و مدارک فساد دسترسی پیدا کنند.

این پیام درحالی منتشر شد که روز چهارشنبه اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتراضات مسالمت‌آمیز تأکید کرد نهادهای قضایی در عراق باید بدون فشار خارجی به کارهای خود ادامه دهند.

تحولات عراق موجب شده است اعتراضات صدری‌ها بر روند گفت‌وگوهای تهران و ریاض نیز تأثیر بگذارد.

محمد ایرانی، سفیر ایران در کویت در گفت‌وگو با روزنامه الرای این کشور تأیید کرده تا زمانی که وضعیت سیاسی در عراق به ثبات نرسد و شرایط فراهم نشود، گفت‌وگوهای ایران و عربستان از سر گرفته نخواهد شد.

به گفته ایرانی، دور دیگری از گفت‌وگوهای تهران و ریاض در ماه گذشته برنامه‌ریزی شده بود اما به دلیل «آخرین تحولات در عراق» که با بحران سیاسی مواجه است به تأخیر افتاد.

ایرانی گفت: «توافق بر سر از سرگیری مذاکرات در دور ششم وجود دارد اما ما باید منتظر دعوت بغداد پس از حوادث جاری در عراق باشیم.»

پیشتر مقامات ایران و عراق تأیید کرده بودند دور ششم گفت‌وگوها در سطح وزیران امور خارجه ایران و عربستان در عراق با میزبانی شخص نخست‌وزیر خواهد بود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید