یک مقام اسرائیلی: قصد داریم تا لحظه آخر با توافق احیای برجام مخالفت کنیم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۱

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل از قول یک مقام اسرائیلی نوشت که این کشور قصد دارد تا لحظه آخر با امضای قرار اتمی بین ایران و قدرت‌های جهانی مقابله کند.

به گفته کانال ۱۱، ایال خولاتا، رییس شورای امنیت ملی اسرائیل، قصد دارد در سفر این هفته خود به ایالات متحده، به مقام‌های آمریکایی بگوید پیش‌نویسی که از توافق به رسانه‌ها درز کرده با تعهداتی که ایالات متحده داده بود تناقض دارد.

همچنین، به گفته این شبکه، نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل نیز قصد دارند در روزهای آینده با مقام‌های آمریکایی و اروپایی در این زمینه صحبت کنند. این رسانه تاکید کرد که مبارزه اسرائیل با احیای برجام تا جایی خواهد بود که به روابط اورشلیم و واشینگتن آسیبی نرساند.

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل همچنین به نقل از مقام‌های آمریکایی اعلام کرد که برخی از مقام‌های آمریکایی از این موضوع نگرانند که اگر به درخواست‌های کنونی ایران پاسخ مثبت دهند، جمهوری اسلامی باز هم درخواست‌های بیشتری مطرح کند.

بنا بر اعلام این شبکه، شماری از اعضای حزب دموکرات همچنین از این موضوع نگرانند که امضای توافق در شکل کنونی آن که امتیازاتی بیش از برجام به جمهوری اسلامی خواهد داد، در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره به ضرر این حزب تمام شود و به همین دلیل مخالف امضای این توافقند.

در این میان، روزنامه هاآرتص در مقاله‌ای نوشت مقام‌های اسرائیلی مطمئن نیستند آیا ابزار لازم را برای منصرف کردن ایالات متحده از امضای توافق اتمی دارند یا نه؟

به نوشته هاآرتص، یکی از نگرانی‌ها در اسرائیل از این است که ایالات متحده تحریم شرکت‌هایی که با سپاه پاسداران در ارتباطند را لغو کند؛ موضوعی که به نوشته این روزنامه، حفظ نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی را عملا بی معنا می‌کند.

نگرانی دیگر از این موضوع است که اروپا و آمریکا تعهدی به ایران بدهند مبنی بر اینکه تا پیش از پایان دوره توافق از آن خارج نخواهند شد.

اما به نوشته هاآرتص، اسرائیل در حال حاضر تمرکز خود را بر احتمال پایان دادن به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران و بستن پرونده‌های باز جمهوری اسلامی در این نهاد گذاشته است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید