گزارش مجلس از تخلف ۹۲ هزار میلیارد تومانی در فولاد مبارکه و پرداخت‌های میلیاردی به سپاه

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۹

مجلس شورای اسلامی در گزارش تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان در فاصله سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰، از ۹۲ هزار میلیارد تومان تخلف در این شرکت، شامل حیف و میل سرمایه‌ها و پرداخت هدیه و کمک به نهادهای حکومتی از جمله اداره اطلاعات، سپاه پاسداران و همچنین چهره‌های سیاسی خبر داد.

بخشی از این گزارش نیز شامل زد و بند در واگذاری قراردادها به مقام‌های دولت حسن روحانی و چهره‌های سیاسی یا بستگان آن‌ها از جمله رئیس دفتر رئیس‌جمهوری سابق است.

در این گزارش اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی همراه با محمد نهاوندیان و محمود واعظی، روسای دفتر رئیس‌جمهوری در دولت اول و دوم روحانی، به اعمال نفوذ در این شرکت و ایجاد تغییر در اعضای هیأت مدیره متهم شده‌اند.

این گزارش فهرست مفصلی از پرداخت‌های شرکت فولاد مبارکه به نهادهایی چون سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و دفاتر امامان جمعه را ارائه کرده است.

هیأت تحقیق و تفحص مجلس همچنین اعلام کرد که این شرکت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به حساب نیروی انتظامی استان و همچنین بیش از شش میلیارد و ۳۳۵ میلیون تومان به حساب سپاه استان اصفهان واریز کرده است.

بر اساس تفاهم‌نامه سه جانبه بین شرکت فولاد مبارکه، بانک قرض‌الحسنه رسالت و سپاه ناحیه مبارکه، در بانک رسالت سپرده‌گذاری شده و به افراد معرفی شده از سوی سپاه، ۱۵ میلیون تومان وام با بهره دو درصد داده شده است.

فولاد مبارکه در سال‌های ۹۸ و ۹۹ بیش از دو میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان به حساب‌های معرفی شده از سوی اداره اطلاعات استان اصفهان واریز و ۱۳۰ میلیون تومان بن هاکوپیان به این نهاد پرداخت کرده است.

این شرکت همچنین یک خودروی خارجی النترا و دو خودروی توسان به اداره اطلاعات استان اصفهان هدیه کرده است.

بر اساس این گزارش همچنین ۵۰۰ میلیون تومان کارت به مدیر حراست شرکت تحویل شده که محل هزینه‌کرد آن مشخص نیست.

این شرکت همچنین بیش از یک میلیارد و ۴۴۱ میلیون تومان به حساب دفاتر امامان جمعه و جماعات و ۹۵۰ میلیون تومان به حساب حوزه علمیه و بنیاد بین‌المللی غدیر واریز کرده است.

بر اساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس این شرکت همچنین ۳۰۰ میلیون تومان برای تجهیز ساختمان دادگستری زرین‌شهر پرداخت شده است.

قرارداد با نزدیکان مقامات دولت حسن روحانی

بر اساس گزارش مجلس، شرکت فولاد مبارکه اقدام به عقد قرارداد با اشخاص یا مجموعه‌های وابسته به ذی‌نفوذان سیاسی و اجتماعی از جمله همسر محمود واعظی، ريیس دفتر رئیس‌جمهوری وقت، عباس آخوندی، وزیر اسبق راه و شهرسازی و قدرت‌الله نوروزی، شهردار سابق اصفهان کرده است.

در این میان قراردادی با دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب به نمایندگی پروین داداندیش، همسر محمود واعظی نیز بسته شده است.

به گفته هیأت تحقیق و تفحص مجلس، شرکت فولاد مبارکه قرارداد نشریه با تیراژ ۵۰۰ نسخه با مینو هوشمندپور امضا کرده که مبلغ آن برای سال گذشته دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده است.

این گزارش هوشمندپور را «فرد پوششی» و نزدیک به محمد عطریانفر، عضو حزب کارگزاران سازندگی خوانده است.

سفرهای خارجی و پرداخت هدیه به افراد

بخشی از گزارش تحقیق و تفحص مجلس از شرکت فولاد مبارکه اصفهان هم مربوط به سفرهای خارجی است که بر اساس آن از جمله بابت مأموریت غیرضروری مدیرعامل آتیه فولاد نقش جهان به کشور عمان برای بازدید از یکی از شرکت‌های تراستی فولاد مبارکه، ۱۶۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

همچنین برای پیش پرداخت شش سفر خارجی ۳۵۰ میلیون تومان پرداخت اما این سفرها لغو شده است.

بر اساس این گزارش، همچنین در تعدادی از شرکت‌های اقماری افراد و وابستگان کارمندان پرنفوذ شرکت فولاد مبارکه مانند احمدرضا عظیمیان، برادر مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه و فرزند مدیر حراست وقت شرکت به کار گرفته شده‌اند.

در این گزارش اعلام شده ۴۰۰ میلیون تومان از سوی شرکت توکا تولید و توکا رنگ، از شرکت‌های وابسته به فولاد مبارکه، بدون دریافت کالا و خدمات، به فردی پرداخت شده که در حقیقت پرداخت صورت گرفته «جنبه کمک» داشته است.

تسویه نشدن حساب ارزی

عدم تسویه حساب پرداخت‌های ارزی به میزان یک میلیون و ۱۶۷ هزار دلار و نیز ۴۴۰ هزار روپیه، از دیگر تخلفات این شرکت ذکر شده است.

در این گزارش به موارد متعدد سوء‌مدیریت نیز اشاره شده است؛ از جمله: «به علت اعمال نشدن کنترل کیفیت محصولات فولادی و روغن‌کاری نامناسب و عدم بسته‌بندی صحیح، محصولات صاداراتی به کشورهای اروپایی دارای ضایعاتی بوده که باعث حدود ۷۰۰ هزار دلار خسارت به شرکت شده است.»

در گزارش مجلس همچنین فولاد مبارکه به پول‌پاشی در سطح «رسانه‌های خاص» و توئیتر و تلگرام و پرداخت هدیه به افراد حقیقی متهم شده است.

شرکت فولاد مبارکه هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید