تحقیق پلیس برلین درباره اظهارات محمود عباس و ادعای «۵۰ هولوکاست» اسرائیل علیه فلسطینیان

۱۴۰۱/۵/۲۸

پلیس برلین اعلام کرد در حال تحقیق درباره اظهارات محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، به اتهام تحریک به نفرت‌آفرینی و بر هم زدن آرامش عمومی به دلیل طرح ادعای هولوکاست اسرائیل علیه فلسطینیان است.

وزارت امور خارجه آلمان پیش از این اعلام کرده بود عباس از مصونیت قضایی برخوردار است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد در کنفرانس خبری مشترکی با صدراعظم آلمان، در پاسخ به سوالی درباره حمله تروریستی به ورزشکاران اسرائیل در المپیک مونیخ گفت: «اگر قرار است به گذشته بپردازیم، اسرائیل مرتکب ۵۰ هولوکاست علیه فلسطینیان شده است.»

ساعاتی بعد اولاف شولتس، صدر‌اعظم آلمان، در توئیتی به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و عبری این سخنان را «منزجر کننده» خواند و تأکید کرد برای آلمانی‌ها، هر گونه نسبی‌سازی هولوکاست، غیرقابل تحمل است.

صدراعظم آلمان همچنین شامگاه پنج‌شنبه ۲۷ مرداد در تماس تلفنی با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، سخنان محمود عباس را محکوم کرد.

لاپید پس از سخنان محمود عباس در توئیتی نوشته بود: «این گفته‌ها نه تنها یک آبروریزی اخلاقی است بلکه دروغی عظیم است.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اما پس از واکنش‌ها به سخنانش، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای هولوکاست را «منزجر کننده‌ترین جنایتی» خواند که در تاریخ مدرن بشریت رخ داده و باید محکوم شود.

عباس اما سابقه‌ای طولانی در بیان اظهارات جنجالی درباره هولوکاست دارد. او چهار سال پیش هم ادعا کرد رفتار خود یهودیان باعث هولوکاست شده که این اظهاراتش او را با واکنش و محکومیت شدید جهانی روبه‌رو کرد و نهایتا مجبور به عذرخواهی شد.

او همچنین در پایان‌نامه دکترای خود که ۴۰ سال پیش نوشته، «صهیونیست‌ها» را متهم به همکاری با نازی‌ها کرده و شمار قربانیان هولوکاست را بسیار کمتر از شش میلیون نفر عنوان می‌کند.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید