قاضی آمریکایی با انتشار بخشی از اسناد مربوط به تفتیش عمارت دونالد ترامپ موافقت کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۸

بروس رینارت، قاضی آمریکایی که حکم تفتیش عمارت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در فلوریدا را تأیید کرده بود، با انتشار بخشی از اسناد مربوط به این اقدام اعلام موافقت کرد و از وزارت دادگستری خواست «نسخه‌ای غیر کامل» از برخی از این اسناد را برای انتشار ارائه کند.

این قاضی با اشاره به اینکه انتشار این اسناد موجه بودن تفتیش از عمارت مار-ئه-لاگو ترامپ را ثابت می‌کند، از وزارت دادگستری خواست تا پنج‌شنبه آینده این نسخه‌ها را تهیه کند.

او در عین حال خاطرنشان کرد که به دادستان‌ها وقت داده خواهد شد تا در صورت مخالفت با انتشار این نسخه از اسناد، تقاضای تجدید نظر کنند.

پیش‌تر وکیلان چندین رسانه در آمریکا از قاضی این پرونده خواسته بودند با توجه به اهمیت تاریخی تفتیش عمارت ترامپ و حق مردم برای اطلاع از این موضوع، اسناد مرتبط با این اقدام را منتشر کند.

وزارت دادگستری آمریکا اما اعلام کرد با درخواست رسانه‌ها برای برداشته شدن مهر و موم استشهادهای منجر به حکم بازرسی از ویلای دونالد ترامپ مخالف است.

پیشتر رسانه‌های آمریکا گزارش داده بودند اف‌بی‌آی در تفتیش عمارت ترامپ به دنبال جعبه‌های حاوی اسناد و مدارک کاخ سفید بوده که گفته می‌شود به اقامتگاه ترامپ انتقال یافته و در بین آن‌ها اسناد طبقه‌بندی شده هم وجود دارد.

بر اساس اسناد دادگاهی منتشر شده، مأموران اف‌بی‌آی در تفتیش عمارت ترامپ در فلوریدا ۱۱ مجموعه سند محرمانه و فوق محرمانه را توقیف کرده‌اند.

واشینگتن پست نوشت اسناد محرمانه مربوط به تسلیحات هسته‌ای آمریکا از جمله مواردی بوده که مأموران اف‌بی‌آی در تفتیش عمارت دونالد ترامپ در فلوریدا به دنبال آن بودند.

اما ترامپ در واکنش به این گزارش واشینگتن‌ پست، در رسانه‌های اجتماعی خود نوشت که موضوع سلاح هسته‌ای، «یک فریبکاری» است.

همچنین در حالی که یک مقام وزارت دادگستری آمریکا گفت پاسپورت‌های متعلق به دونالد ترامپ در اختیار این نهاد نیست، رسانه‌های آمریکایی به نقل از اطرافیان ترامپ گزارش داده‌اند که سه پاسپورت، از جمله دو پاسپورت منقضی شده، به او بازگردانده شده است.

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن از قبل درباره بازرسی از عمارت دونالد ترامپ اطلاع نداشت.

دفتر ریاست جمهوری آمریکا اضافه کرد: «این اقدام با مسئولیت وزارت دادگستری انجام شده و تحقیقات دادگستری مستقل است و ما در آن دخالت نمی‌کنیم.»

به گزارش بلومبرگ، بایدن در حال آماده شدن است تا پس از انتخابات میان‌ دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر، تلاش برای انتخاب دوباره خود به عنوان ریاست‌جمهوری را آغاز کند و احتمالا در انتخابات ۲۰۲۴ باز هم با دونالد ترامپ رقابت خواهد کرد.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکا، علاوه بر بازرسی از مار-ئه-لاگو، عمارت ترامپ، قرار است چندین تحقیق و تفحص دیگر نیز از او انجام شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.