شاهزاده رضا پهلوی:سیاست تعامل غرب با جمهوری اسلامی، به آنها جرات حمله به سلمان رشدی را داد

۱۴۰۱/۵/۲۸

شاهزاده رضا پهلوی با انتقاد از ادامه تعامل غرب با رژیم ایران گفت این رویکرد به جمهوری اسلامی جرات داده که با مصونیت بیشتری به اقدامات سرکوبگرانه خود ادامه دهد و افرادی همچون ضارب سلمان رشدی برای انجام چنین جنایت‌هایی اعتماد به نفس پیدا کنند.

شاهزاده رضا پهلوی در یادداشتی در وال استریت ژورنال نوشت: «رژیم اسلامگرای ایران و ضارب سلمان رشدی، مسئولان اصلی حمله به این نویسنده هستند، اما این سیاست غرب در تعامل با جمهوری اسلامی است که به آنها برای انجام چنین حمله‌ای اعتماد به نفس داد.»

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «موافقت غرب با شرکت مقام‌های جمهوری اسلامی در نشست‌های بین‌المللی و حضور آنها در مذاکرات جنجال برانگیز در شیک‌ترین هتل‌های اروپا، باعث شده رژیم ایران در وضعیتی که استحقاق آن را ندارد، خود را در یک برابری اخلاقی بی‌سابقه با غرب ببیند.»

او افزود: «مشکل رژیم ایران با غرب، ماهیت وجودی غرب است که مانع ایجاد یک خلافت جهانی شده است. هر تلاشی برای فضا دادن به این رژیم افراطی، به منزله نشان دادن ضعفی است که تهران می‌تواند از آن سوء استفاده کند.»

شاهزاده رضا پهلوی خاطرنشان کرد: «خامنه‌ای در حال تیز کردن پیکان خود است تا با سوء‌استفاده از خامی سیاست‌گذاران غرب، بی‌گناهان بیشتری را هدف قرار دهد. مذاکرات آمریکا با ایران برای احیای برجام، به خامنه‌ای و فرقه جنایتکارش نشان داد که می‌توانند از زیر بار مسئولیت جنایت‌های خود شانه خالی کنند.»

این یادداشت افزود: «نبود استراتژی در سیاست غرب در قبال جمهوری اسلامی، زندگی را برای مردم ایران، به عنوان قدیمی‌ترین قربانیان رژیم، سخت‌تر کرده و به جمهوری اسلامی این جرات را داده که با مصونیت بیشتری به سرکوب مردم و منتقدان ادامه دهد.»

شاهزاده رضا پهلوی گفت: «زمان آن رسیده که جهان به خواست مردم ایران توجه کرده و با جمهوری اسلامی به عنوان یک رژیم یاغی برخورد کند و به هموطنانم در تلاششان برای آزادی یاری دهد.»

او تاکید کرد: «غرب باید به جمهوری اسلامی نشان دهد که از اصول و شهروندان خود دفاع خواهد کرد. اگر غرب چنین نکند، بیم آن را دارم که تیرهای بیشتری تحت نام خدا افراد بی‌گناه بیشتری را هدف قرار دهد.»

هادی مطر، شهروند آمریکایی لبنانی تباری که جمعه گذشته سلمان رشدی را با چاقو هدف قرار داد، چهارشنبه در مصاحبه ویدیویی با نیویورک‌پست از روح‌الله خمینی تمجید کرد و گفت: «من برای آیت‌الله احترام قائلم و فکر می‌کنم او شخص بزرگی است.»

نیویورک پست پیش‌تر نیز به نقل از منابع امنیتی گزارش داده بود که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ضارب سلمان رشدی پیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در حمایت از جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و افراط‌گرایی شیعه منتشر کرده است.

رسانه‌های آمریکا نیز گزارش دادند هادی مطر یک گواهینامه جعلی از خود با نام حسن مغنیه به همراه داشته که مشابه نام خانوادگی عماد مغنیه، از فرماندهان پیشین حزب‌الله لبنان است. عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ در دمشق کشته شده بود.

حدود یک سال پس از انتشار رمان «آیه‌های شیطانی»، روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

علی خامنه‌ای نیز در سال ۱۳۸۳ خورشیدی، حکم خمینی را غیرقابل تغییر خواند و برخی از نهادهای دولتی ایران هم جایزه‌هایی برای کشتن او تعیین کردند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید