وال‌استریت ژورنال: درخواست‌های تهران برای گرفتن تضمین، توافق را با مشکل مواجه کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت درخواست‌های تهران برای دریافت تضمین از سوی ایالات متحده، واشینگتن و کشورهای اروپایی را در مورد امکان‌پذیر بودن توافق نامطمئن کرده و تلاش‌ها برای احیای برجام با مشکل مواجه شده است.

بر اساس این گزارش و به گفته دیپلمات‌های غربی، اگر ایران انعطاف نشان ندهد توافق غیرممکن است.

این نشریه نوشت که یکی از گزینه‌ها می‌تواند تبادل پیام‌ها بین پایتخت‌ها درباره متن بدون مهلت دقیق برای پایان مذاکرات باشد اما در عین حال طرفین تأکید کرده‌اند مذاکرات نمی‌تواند بی‌پایان باشد.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد تردیدها در اروپا هم در خصوص به سرانجام رسیدن گفت‌وگوهای احیای برجام افزایش یافته است.

رسانه‌ها از قول کارشناسان اروپایی نقل کردند که اظهارات مقام‌های ایرانی و نماینده روسیه که گفته‌اند «توپ در زمین آمریکاست» تردیدها را در مورد اراده ایران برای رسیدن به توافق افزایش داده چون به نظر می‌رسد تهران به دنبال مقصر نمایی است.

این رسانه‌ها نوشتند درخواست‌های تهران برای پایان یافتن تحقیقات آژانس از تأسیسات اعلام نشده هسته‌ای ایران از سوی کشورهای اروپایی رد شده است و از نظر این دولت‌ها، درخواستی غیر‌قابل قبول است.

رسانه‌ها همچنین گزارش کردند که رسیدن به توافق برای احیای برجام می‌تواند باعث وابسته نماندن اروپا به نفت و گاز روسیه شود اما اگر توافقی هم نشود، خاورمیانه با مناقشه جدید و مسابقه تسلیحاتی مواجه خواهد شد.

در همین حال محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین، وضعیت فعلی را این‌چنین توضیح داد: «ایرانی‌ها می‌خواهند اطمینان یابند که آمریکا بدون اینکه بهایی بپردازد، تاریخ را تکرار نخواهد کرد و آمریکا باید ایران را صادقانه متقاعد کند.»

حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان هم گفت: «تیم مذاکره اتمی باید خواستار لغو همه تحریم‌ها و تحت همه عناوین نظیر آیسا‌، سیسادا‌، ویزا‌، کاتسا و ... شوند و مطمئن باشند که در غیر این‌ صورت، عملاً هیچ تحریمی را نمی‌توان لغو شده تلقی کرد.»‌

در سوی دیگر، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت که واشینگتن در حال بررسی نظرات ایران درباره متن پیشنهادی برای احیای برجام است و با اتحادیه اروپا و متحدان اروپایی خود رایزنی می‌کند.

او در عین حال از اظهارنظر درباره ضرب‌الاجل برای تصمیم‌گیری نهایی واشینگتن خودداری کرد.

‌پرایس روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال گفته بود آمریکا نیاز دارد پیشنهادهای ایران را به طور کامل بررسی کند و این مسأله زمان خواهد برد.

حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه اعلام کرد که جمهوری اسلامی نظر خود را از طریق نماینده اتحادیه اروپا به طرف‌های مقابل از جمله آمریکا ارائه کرد و منتظر پاسخ‌ آن‌هاست.

پس از آن میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام نیز گفت: «مذاکرات وین برای احیای برجام در خط پایانی قرار دارد اما هنوز تمامی مسائل بسته نشده است.»

روز چهارشنبه نشست غیرعلنی مجلس درباره مذاکرات اتمی برگزار شد و ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت که در صورت بسته شدن موضوع سایت‌های مشکوک ایران از سوی آژانس و موافقت واشینگتن با «موضوعات مختلف باقی‌مانده» در مذاکرات، توافق خیلی سریع حاصل خواهد شد.

موضوع توافق هسته‌ای اما از سوی اسرائیل هم با جدیت پیگیری می‌شود. مقام‌های اسرائیل نگران چگونگی به دست آمدن این توافق هستند و آن را توافقی «بسیار خطرناک و بد» می‌دانند.

آنان بر این باورند که جمهوری اسلامی در حال آماده کردن افکار عمومی برای پذیرفتن بازگشت به برجام است.

این موضوع را یک مقام اسرائیلی شب گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های اسرائیلی بیان کرده است.

در همین زمینه، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، امروز در نشستی با نفتالی بنت، جانشین نخست‌وزیر و بنی گنتس، وزیر دفاع، این موضوع را بررسی خواهد کرد.

اسرائیل در روزهای گذشته گفت‌وگوهای فشرده‌ای از جمله با مقام‌های ارشد اروپایی و آمریکایی داشته است و در این گفت‌وگوها تأکید کرده است از نظر اسرائیل، برجام توافقی خطرناک است.

مقام‌های اسرائیلی در عین حال به رسانه‌های این کشور گفته‌اند اختلافات میان تهران و قدرت‌های جهانی هنوز کاملا برطرف نشده و طرفین به ویژه در زمینه پرونده‌های باز اتمی ایران، اختلاف نظر دارند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید