واکنش‌های تند در اسرائیل و آلمان علیه اظهارات محمود عباس درباره «۵۰ هولوکاست»

۱۴۰۱/۵/۲۶

اظهارات محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان کنفرانس خبری خود با صدراعظم آلمان که اسرائیل را به ارتکاب «۵۰ هولوکاست» متهم کرد، خشم مقام‌های اسرائیلی و همچنین انتقاد برخی از رسانه‌ها و سیاستمداران آلمان و آمریکا را برانگیخته است.

عباس روز سه‌شنبه در جریان کنفرانس خبری مشترک با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از او پرسید آیا حاضر است پس از ۵۰ سال، حمله تروریستی به ورزشکاران اسرائیل در المپیک مونیخ و کشتار ۱۲ ورزشکار را محکوم کند، گفت: «اگر قرار است به گذشته بپردازیم، بسیار خب! اسرائیل مرتکب ۵۰ کشتار شده؛ ۵۰ هولوکاست.»

در واکنش به این اظهارات، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، در توئیتی نوشت: «این گفته‌ها نه تنها یک آبروریزی اخلاقی است بلکه دروغی عظیم است.»

لاپید در ادامه نوشت که «تاریخ هرگز محمود عباس را نخواهد بخشید.»

در آلمان نیز رسانه‌ها و سیاستمداران از سکوت شولتز در برابر این اظهارات عباس ابراز خشم کردند.

نشریاتی چون اشپیگل، ولت، بیلد و یونگه فرانهایت، امروز تیتر اول خود را به این اظهارات اختصاص دادند و روزنامه بیلد سکوت صدراعظم آلمان را در برابر «بدترین قیاس هولوکاست که یک رهبر خارجی در دفتر او بیان کرده»، شوکه‌کننده توصیف کرد.

فردریخ مرز، رهبر اپوزیسیون پارلمانی آلمان نیز گفت که شولتز باید در همان جا با عباس برخورد کرده و او را از دفتر نخست‌وزیری بیرون می‌کرد.

آرمین لاشِت، رهبر پیشین حزب دموکرات مسیحی آلمان هم اظهارات محمود عباس را «منزجر کننده‌ترین» صحبت‌هایی توصیف کرد که تا کنون در دفتر نخست‌وزیری آلمان بیان شده است.

به گفته لاشت، ابومازن اگر تنها حاضر می‌شد حمله تروریستی به ورزشکاران اسرائیلی در مونیخ را محکوم کند، از حمایت و همدلی بین‌المللی برخوردار می‌شد.

اما واکنش‌ها تنها به اپوزیسیون آلمان محدود نبود.

استفن زیبرت، سفیر آلمان در اسرائیل هم اظهارات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را «اشتباه و غیرقابل قبول» خواند و در توئیتی نوشت که آلمان هرگز تلاش برای رد کردن هیچ جنبه‌ای از هولوکاست را تحمل نمی‌کند.

در ایالات متحده آمریکا هم دبورا لیپستادت، مسئول نظارت بر یهودی‌ستیزی در وزارت امور خارجه آمریکا، این اظهارات را غیر‌قابل قبول و دارای پیامدهای بسیار توصیف کرد.

در واکنش به انتقادها از سکوت شولتز، یک سخنگوی صدراعظم آلمان در بیانیه‌ای گفت که قرار بود کنفرانس خبری با سؤال از محمود عباس تمام شود و به همین دلیل هم دیگر فرصتی برای واکنش صدراعظم آلمان باقی نماند.

این سخنگوی صدراعظم آلمان گفت که شولتز از اظهارات عباس خشمگین شده است.

اما این تنها جنجال کنفرانس خبری دیروز شولتز با عباس نبود. در بخش دیگری از این کنفرانس نیز محمود عباس اسرائیل را کشوری «آپارتاید» توصیف کرد که با واکنش شولتز روبه‌رو شد. او گفت آلمان عنوان آپارتاید را برای شرایط فلسطینیان و اسرائیل مناسب نمی‌داند.

عباس سابقه‌ای طولانی در بیان اظهارات جنجالی درباره هولوکاست دارد.

او چهار سال پیش هم ادعا کرد رفتار خود یهودیان باعث هولوکاست شده که این اظهاراتش او را با واکنش و محکومیت شدید جهانی روبه‌رو کرد و نهایتاً مجبور به عذرخواهی شد.

عباس همچنین در پایان‌نامه دکترای خود که ۴۰ سال پیش نوشته، «صهیونیست‌ها» را متهم به همکاری با نازی‌ها کرده و شمار قربانیان هولوکاست را بسیار کمتر از شش میلیون نفر عنوان می‌کند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید