واکنش آمریکا و بریتانیا به اظهارات ایران درباره حمله به سلمان رشدی؛ منزجرکننده و مضحک

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

ساعاتی پس از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی که بدون محکوم کردن حمله به سلمان رشدی، خود او و حامیانش را مقصر دانسته بود، مقام‌های آمریکا و بریتانیا این اظهارات را «منزجرکننده» و «مضحک» خواندند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه ۲۴ مرداد اظهارات مقام جمهوری اسلامی درباره حمله به سلمان رشدی را «شنیع» و «منزجرکننده» خواند.

او در نشست خبری‌اش گفت واشینگتن چنین اظهارات نفرت‌انگیزی را محکوم می‌کند و آن را کاملا شنیع می‌داند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ارتباط بین فرد ضارب سلمان رشدی با سپاه پاسداران را تکذیب کرده و بدون محکوم کردن حمله به او، گفته بود: «ما در ماجرای حمله‌ به سلمان رشدی هیچ کس غیر از خود او و حامیانش را شایسته سرزنش و ملامت و محکومیت نمی‌دانیم».

این اظهارات با واکنش بریتانیا نیز روبه‌رو شد و یک سخنگوی دولت بریتانیا آن را مسخره و مضحک خواند.

این سخنگو که نام او گزارش نشده است گفت: «این حرف که سلمان رشدی خودش مسئول این حمله نفرت‌انگیز است حرفی صراحتا مضحک است».

او تاکید کرد که دولت بریتانیا در کنار سلمان رشدی و خانواده او می‌ایستد و حمله به او را حمله به حق آزادی بیان و آزادی عقیده می‌داند.

دیوید لامی، عضو پارلمان بریتانیا که در دولت سایه نیز وزیر خارجه است، اظهارات ناصر کنعانی را تهوع‌آور خواند و خواستار فشار بریتانیا بر تهران برای عذرخواهی از چنین سخنانی شد.

اظهارات ناصر کنعانی نخستین اظهار نظر یک مقام جمهوری اسلامی درباره حمله به سلمان رشدی بود.

پیش از او تنها رسانه‌های حکومتی به ابراز شادمانی درباره خبر حمله به سلمان رشدی پرداخته بودند و وزیر خارجه آمریکا این اقدام و همچنین حمایت‌های پیشین نهادهای جمهوری اسلامی از فتوای قتل سلمان رشدی را نفرت‌انگیز خوانده بود.

هادی مطر، جوان ۲۴ ساله‌ای که به اتهام تلاش برای قتل سلمان رشدی بازداشت شده در شبکه‌های اجتماعی خود از سپاه پاسداران و مقام‌های جمهوری اسلامی حمایت و تمجید کرده بود.

علاوه بر این، نشریه وایس روز دوشنبه به نقل از مقام‌های اطلاعاتی در اروپا و خاورمیانه گزارش داد که او از طریق شبکه‌های اجتماعی با اعضا و مرتبطان نیروی قدس سپاه در تماس مستقیم بوده است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید