پوتین در نامه‌ای به کیم: روسیه و کره شمالی روابط خود را گسترش خواهند داد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه در نامه‌ای به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اعلام کرد دو کشور «با تلاش مشترک روابط دوجانه جامع و سازنده را گسترش خواهند داد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، آقای پوتین این نامه را در سالگرد استقلال کره شمالی برای کیم جونگ اون فرستاده و تاکید کرده که روابط نزدیک‌تر دو کشور به نفع هر دو کشور است و به تقویت امنیت و ثبات شبه‌جزیره کره و منطقه شمال شرق آسیا کمک می‌کند.

همچنین بر اساس این گزارش، رهبر کره شمالی در پاسخ، نامه‌ای به پوتین ارسال کرد و نوشت دوستی روسیه و کره شمالی در جنگ جهانی دوم با پیروزی بر ژاپن که شبه‌جزیره کره را اشغال کرده بود، شکل گرفت.

کیم در این نامه نوشت «همکاری، حمایت و همبستگی استراتژیک و تاکتیکی» بین دو کشور از آن زمان به سطح جدیدی رسیده که همان تلاش مشترک آنها برای خنثی کردن تهدیدها و تحریکات «نیروهای نظامی متخاصم» است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی توضیحی درباره «نیروهای نظامی متخاصم» ارائه نکرده، اما پیونگ‌یانگ معمولا از این عبارت برای اشاره به آمریکا و متحدانش استفاده می‌کند.

رهبر کره شمالی همچنین پیشنهاد کرد همکاری این کشور با روسیه بر اساس توافقی که سال 2019 در دیدار رهبران دو کشور امضا شد، افزایش خواهد یافت.

کره شمالی در ماه گذشته میلادی، دو «جمهوری خلق» جداشده توسط روسیه در شرق اوکراین را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت و مقامات پیونگ‌یانگ احتمال اعزام کارگران کره شمالی به این مناطق برای کمک به ساخت‌وسازها و سایر کارها را مطرح کردند.

اوکراین در واکنش به این اقدام کره شمالی، بلافاصله روابط خود با پیونگ‌یانگ را قطع کرد.

کره شمالی همچنین آمریکا را به ساخت سلاح‌های بیولوژیکی در اوکراین متهم کرده است. این اتهامی است که پیشتر از سوی روسیه مطرح شده بود اما سازمان ملل متحد آن را رد کرده است.

موضع کره شمالی درباره بحران اوکراین تقریبا همسو با موضع جمهوری اسلامی است. هر دو معتقدند که سیاست آمریکا «علت اصلی بحران اوکراین» است.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید