اولیانوف: آمریکا با متن پیشنهادی توافق احیای برجام موافقت کرده، اما ایران هنوز نه

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

میخائیل اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات احیای برجام با تاکید بر این که پیش‌بینی پیشرفت‌ها در مشکل است، اعلام کرد به نظر می‌رسد آمریکا با متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق احیای برجام موافقت کرده، اما هنوز ایران در مورد این متن اظهارنظر نکرده است.

اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی وین، در یک گفت‌وگو با خبرگزاری روسی تاس، در این زمینه ادامه داد: «من در مورد اینکه تهران ممکن است چه سوالاتی داشته باشد، حدس نمی‌زنم.»

او گفت که باید تا اوایل هفته آینده صبر کرد تا همه کشورهای شرکت‌کننده در این مذاکرات پاسخ خود را به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا بدهند.

چند روز پیش، پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد این اتحادیه انتظار دارد تهران و واشینگتن «بسیار سریع» به «متن نهایی» توافق احیای برجام پاسخ دهند.

همچنین به گفته اولیانوف، متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، متن این اتحادیه نیست و از سوی همه شرکت‌کنندگان در مذاکرات تهیه شده و فقط اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده به طرف‌ها ارائه کرده است.

همزمان، علی خصریان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: «متاسفانه پیش‌نویس توافق احیای برجام با سیاست قطعی کشور فاصله زیادی دارد.»

او در توییتی ادامه داد که در این متن همچنان سخنرانی جو بایدن به عنوان تضمین قرار گرفته و راستی‌آزمایی رفع تحریم نیز به‌جای ایران به آمریکا سپرده شده است.

پیشتر جمهوری اسلامی ارائه تضمین برای خارج نشدن دوباره آمریکا از برجام را به عنوان یکی از شروط خود در مذاکرات احیای برجام اعلام کرده بود.

نشریه پولیتیکو روز جمعه در گزارشی اعلام کرد پیش‌نویس توافق احتمالی که منتظر پاسخ تهران و واشینگتن است، تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را کاهش می‌دهد و شرکت‌های اروپایی می‌توانند با شرکت‌های ایرانی طرف معامله با سپاه پاسداران تجارت کنند.

اما رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، این ادعای نشریه پولیتیکو را رد کرد.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید