ادعای جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه: مردم سوریه و عراق مغز متفکری مانند خامنه‌ای نداشتند

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه جمهوری اسلامی اردوگاه داعش را با خاک یکسان کرد، گفت: «داعش در شرایطی توانست در سوریه و عراق دست به کشتار و خون‌ریزی بزند که در این دو کشور مردم پشتیبان و مغز متفکری مانند ولی‌فقیه ما نداشتند.»

فلاح‌زاده شامگاه پنج‌شنبه در یک مراسم در قزوین با دفاع از مداخله جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه گفت که تیپ‌های مختلف حیدریون، زینبیون و فاطمیون که با فرماندهی قاسم سلیمانی در سوریه و عراق فعال بودند «به لطف رهبری خمینی و خامنه‌ای» بوده است و به «بزرگ‌ترین اهرم قدرت منطقه‌ای ما» تبدیل شد.

او گفت که نیروهای داعش سر یکی از فرماندهان نیروی قدس به نام عبدالله اسکندری را بریدند و «در شهرهای مختلف گرداندند».

این مقام نیروی قدس سپاه مدعی شد: «داعشی‌ها تصمیم داشتند بعد از سوریه و عراق ایران را هم تصرف کنند و بعد از گردن زدن مردان، زنان و کودکان را به کنیزی ببرند.»

در حالی که حضور سپاه پاسداران در کشورهای دیگر موجب انتقادهایی در داخل و خارج ایران شده، جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر همواره با این ادعاها، حضور خود در کشورهای سوریه و عراق را توجیه کرده است.

جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه همچنین گفت: «اما آنچه همه محاسبات شیطانی آن‌ها را به هم زد، وجود رهبری مقتدر، خردمند و با درایت در جمهوری اسلامی ایران بود که با تعیین دقیق خط‌مشی مبارزه با داعش، سرداران دلاور این کشور را به جنگ با داعشی‌ها فرستاد و کار آن‌ها را برای همیشه یک‌سره کرد.»

این اظهارات در حالی است که به تازگی میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که در حصر خانگی است، از حضور نظامی جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه انتقاد کرده است.

او با اشاره به «جرائم ننگین» حکومت در خاورمیانه و «غمنامه‌ای که همچنان در سوریه ادامه دارد»، در مقدمه‌ای بر ترجمه عربی بیانیه‌هایش نوشت: «حاکمیت نام بهار عربى را به بیدارى اسلامى تغییر داد تا حرکت معطوف به آزادى و عدالت ملت‌هاى به ستوه آمده از دیکتاتورى و گرسنگى و فقر و بى‌عدالتى و مجالس قلابى را از حقیقتش خالى کند.»

موسوی تأکید کرد: «گناه بزرگ حکومت ما دست بردن در حقیقت معانی است. هر نام پرشکوهی به ننگین‌ترین جرائم تعلق می‌گیرد. دفاع از حرم که به معنای حراست از قلب مؤمن در مقابل کمترین گرایش به ستمگران است، به خون ریختن در سرزمین‌های بیگانه برای تحکیم پایه‌های رژیمی کودک‌کش اطلاق می‌شود.»

جمهوری اسلامی به نظامیان وابسته به خود و مورد حمایتش که در جنگ سوریه شرکت داشته یا کشته‌ شده‌اند با نام «مدافع حرم» اشاره می‌کند. سیاست‌های مداخله‌جویانه جمهوری اسلامی در درگیری‌های منطقه و امور داخلی کشورهایی از جمله سوریه، عراق، یمن و لبنان همواره مورد انتقاد شدید غرب، کشورهای عربی منطقه و همچنین برخی فعالان و سیاستمداران داخل و خارج ایران بوده است.

در سال‌های گذشته و در اعتراضات مختلف مردمی در ایران نیز در مخالفت با این سیاست‌ها، شعارهایی از جمله «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن» و «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران» تکرار شده است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید