نورنیوز: در ایران هیچ جلسه‌ای در سطح عالی برای بررسی متن پیشنهادی اروپا تشکیل نشده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی با گذشت دو روز از پایان دور تازه مذاکرات وین و با وجود تاکید اتحادیه اروپا بر لزوم پاسخ سریع تهران و واشینگتن به «متن نهایی» ارائه شده، اعلام کرد که در ایران «هنوز هیچ جلسه‌ای در سطح عالی» برای بررسی این متن برگزار نشده است.

سایت نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه شب گزارش داد که «هنوز هیچ جلسه‌ای در سطح عالی برای بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در تهران تشکیل نشده و بر اساس روال معمول پس از اتمام فرآیند بررسی‌های کارشناسی، نتایج اولیه برای جمع‌بندی نهایی به سطوح تصمیم‌گیری ذیربط» ارائه خواهد شد.

این رسانه با اشاره به انجام بررسی‌ها در «سطح کارشناسی»، افزود: «پس از بازگشت هیات مذاکره‌کننده ایران از وین، فرآیند بررسی ایده‌های طرح شده از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در سطح کارشناسی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که هماهنگی مذاکرات احیای برجام را برعهده دارد، روز دوشنبه ۱۷ مرداد در پایان تازه‌ترین دوره مذاکرات وین اعلام کرد که «متن نهایی توافق» در اختیار هیات‌های ایران، آمریکا و دیگر کشورهای حاضر در این مذاکرات قرار گرفته است.

بورل تاکید کرد که «درباره هرچه قابل مذاکره بود مذاکره شد و این متن نهایی است» و افزود پشت هر بخش از متن نهایی توافق برای احیای برجام، یک تصمیم سیاسی است که باید در پایتخت‌ها گرفته شود و اگر این پاسخ‌ها مثبت باشد، می‌توانیم توافق را امضا کنیم.

وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد واشینگتن آماده است تا بر اساس متن ارائه شده اتحادیه اروپا، به سرعت توافق احیای برجام را امضا کند اما باید که آیا تهران نیز آماده اجرای متقابل است.

وزارت خارجه ایران اما «متن نهایی» مورد نظر اتحادیه اروپا را «ایده‌های انریکه مورا در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده» خواند و افزود ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به مورا منتقل کردیم، اما این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز متن ارائه شده توسط اتحادیه اروپا، را «ایده‌های ارائه ‌شده از سوی انریکه مورا،، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا» خواند و گفت انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند.

در همین حال نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان نیز روز چهارشنبه نوشت: «تاکنون مذاکرات وین به هیچ نتیجه‌ای که تضمین کننده منافع ملی کشورمان و مخصوصا تامین کننده انتفاع اقتصادی ایران باشد، نرسیده است و مذاکرات درباره چهار محور اصلی، کماکان بی‌نتیجه مانده است.»

این در شرایطی است که پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۱۸ مرداد، اعلام کرد این اتحادیه انتظار دارد تهران و واشینگتن «بسیار سریع» به «متن نهایی» توافق احیای برجام پاسخ دهند.

سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «دیگر مجالی برای مذاکره وجود ندارد. ما یک متن نهایی داریم. بنابراین زمان تصمیم‌گیری است: بله یا خیر، و از همه شرکت‌کنندگان انتظار داریم که خیلی سریع این تصمیم را بگیرند.»

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید