جان بولتون به ایران‌ اینترنشنال: آمریکا برای مقابله با تهدید ایران اقدام کافی نکرده است

۱۴۰۱/۵/۲۰

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال در واکنش به توطئه کشتن او از سوی یک عضو سپاه پاسداران گفت ادامه این گونه تهدیدها نشان می‌دهد دولت ایالات‌ متحده برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی اقدام کافی انجام نداده است.

جان بولتون در مصاحبه اختصاصی با برنامه «۲۴ با فرداد فرحزاد» گفت: «افراد بیشتری در معرض خطر تهدیدهای جمهوری اسلامی هستند و دولت آمریکا برای مقابله با این تهدیدهای رژیم ایران اقدام کافی انجام نداده، زیرا این تهدیدها همچنان ادامه دارند.»

جان بولتون با اشاره به اینکه از شنیدن خبر توطئه یک عضو سپاه پاسداران برای کشتنش تعجب نکرده و از اوایل سال ۲۰۲۰ از این تهدیدها با خبر بوده، گفت: «این تهدیدها ماهیت واقعی جمهوری اسلامی را به مردم آمریکا و جهان نشان می‌دهد.»

او خاطرنشان کرد: «اقدام‌های رژیم ایران، از جمله حمایت جمهوری اسلامی از تروریست‌هایی همچون حماس، حزب‌الله و حوثی‌ها و برنامه هسته‌ای تهران تهدیدی علیه همه به شمار می‌آید.»

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا گفت: «درنظر نگرفتن تهدید تروریسم ایران در برجام، یکی از نقص‌های بنیادین این توافق است و آنچه اکنون شاهد هستیم این است که رژیم ایران هیچ قصدی برای پایبندی به تعهدات خود ندارد.»

جان بولتون که در پی کشته شدن قاسم سلیمانی در معرض خطر حمله انتقام‌جویانه از سوی جمهوری اسلامی قرار دارد گفت: قاسم سلیمانی از ابتدای انقلاب ۵۷ یک تروریست بود که علاوه بر نیروهای آمریکایی، دیپلمات‌ها و شهروندان ایالات‌ متحده را نیز در عراق و لبنان کشته بود.

بولتون با اشاره به روند فزاینده تهدیدهای جمهوری اسلامی گفت: «آنها اکنون شهروندان ایالات متحده را در خاک آمریکا هدف می‌گیرند و این غیر قابل قبول است.»

وزارت دادگستری آمریکا چهارشنبه یک عضو سپاه پاسداران به نام شهرام پورصفی را که با اسم مهدی رضایی هم شناخته می‌شود، به طرح‌ریزی برای قتل جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، متهم کرد و گفت شکایتی علیه این فرد در واشینگتن دی‌سی اقامه شده است.

طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا، پورصفی ۴۵ ساله و اهل تهران، طرح‌ریزی توطئه قتل بولتون را احتمالا در انتقام برای کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه انجام داده بود.

پس از انتشار این خبر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت بایدن از تلاش برای دفاع از شهروندان آمریکا فروگذار نخواهد کرد و اگر ایران به شهروندان آمریکا، از جمله مقامات پیشین این کشور حمله کند، با پیامدهای شدیدی مواجه خواهد شد.

از سوی دیگر، وب‌سایت اکسیوس به نقل از یک منبع نزدیک به مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا به پمپئو اطلاع داده بود که او دومین هدف کسانی است که بنابر اسناد اعلام شده این وزارتخانه برای «قتل جان بولتون» برنامه‌ریزی کرده بودند.

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به خبر توطئه کشتن جان بولتون گفت: «هفته‌ها پیش دولت بایدن در تلاش بود تا تحریم‌های تروریستی علیه سپاه پاسداران را لغو کند، اگرچه می‌دانست که سپاه پاسداران در حال برنامه‌ریزی برای قتل آمریکایی‌ها در خاک آمریکا است.»

مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز از دولت آمریکا خواست با توجه به توطئه‌های جمهوری اسلامی برای ترور جان بولتون و مسیح علی‌نژاد، از مذاکرات احیای برجام کناره‌گیری کند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا، نیز گفت: «با وجود خبرها درباره توطئه ایران برای کشتن جان بولتون، دولت بایدن همچنان به دنبال ادامه مذاکرات احیای برجام است و تنها زمانی به فکر اقدام می‌افتد که جمهوری اسلامی یکی از مقام‌های پیشین آمریکا را کشته باشد.»

اورتگاس تاکید کرد: «نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا ایران رهبران آمریکا را بکشد.»

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران متهم شدن یک عضو سپاه پاسداران به تلاش برای کشتن جان بولتون را «داستان سرایی و ادعاهای بی‌پایه و اساس آمریکا» خواند و گفت: «این ادعاها با اهداف و انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است.»

او افزود: «نسبت به هرگونه اقدام آمریکا علیه اتباع ایرانی به بهانه اتهامات مضحک قویا هشدار می‌دهیم.»

در همین حال، خبرنگار رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده بر این باور است که توطئه یک عضو سپاه پاسداران برای کشتن جان بولتون نباید بر تلاش دیپلماتیک برای احیای برجام تاثیر بگذارد.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، پورصفی در تلاش بوده تا برای انجام این قتل از طرف سپاه پاسداران در واشینگتن یا مریلند به چند نفر مبلغ ۳۰۰ هزار دلار بپردازد.

بر اساس اطلاعات اف‌بی‌آی، پورصفی که در ایران مستقر است از اکتبر ٢٠٢١ تا آوریل ٢٠٢٢ از برنامه‌های پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده برای استخدام «عناصر جنایتکار» در داخل آمریکا برای طرح‌ریزی قتل بولتون استفاده کرده است.

اف‌بی‌آی نوشته که ظاهرا پورصفی حمایت مالی و منابعی را برای تسهیل این قتل فراملیتی فراهم کرده که «یک اقدام تروریستی» است.

اف‌بی‌آی همچنین اعلام کرده که پورصفی باید «مسلح و خطرناک» تلقی شود و خواستار آن شده که هر کسی اطلاعاتی از او دارد با دفتر محلی اف‌بی‌آی یا نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری آمریکا تماس بگیرد.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید