تجمع‌های بزرگ در شرایط شیوع کرونا؛ خامنه‌ای باز هم در تنهایی عزاداری کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۷

در حالی که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در نگرانی از شیوع دوباره کرونا مراسم عزاداری محرم را به مانند دو سال گذشته به صورت انفرادی برگزار کرده است، مقام‌ها هیچ محدودیتی را برای هیات‌های مذهبی در نظر نگرفته‌‌اند و تجمع‌های بزرگ در سراسر کشور شکل گرفته است.

آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا طی دو هفته گذشته حدود دو برابر شده است و انتظار می‌رود این روند صعودی در روزهای آینده ادامه یابد و زیرسویه‌های اومیکرون افراد بیشتری را درگیر کند.

وزارت بهداشت آمار مبتلایان جدید در روز یکشنبه نهم مرداد را حدود پنج هزار و پانصد نفر و آمار جان‌باختگان را ۶۳ نفر اعلام کرد.

مقام‌های بهداشتی ایران بارها از عملکرد خود در مدیریت کرونا دفاع کرده و حتی خود را بالاتر از کشورهای پیشرفته توصیف کرده‌اند.

در دو سال گذشته در ایام محرم مجموعه‌ای از محدودیت‌ها برای مراسم عزاداری در نظر گرفته شده بود و از جمله از شرکت‌کنندگان خواسته شده بود ماسک بزنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند و از پذیرایی و نذری خودداری کنند.

تصاویر منتشر شده از مراسم عزاداری امسال به وضوح نشان می‌دهد که پروتکل‌های کرونا حتی در شکل حداقلی هم رعایت نمی‌شود و وضعیت کاملا عادی‌انگاری شده است.

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت از مردم خواسته به دلیل موج هفتم کرونا دوز یادآور واکسن کرونا را بزنند اما مشاهدات شهروندان حاکی است که واکسن‌های معتبر از جمله واکسن‌ آسترازنکا در مراکز تزریق واکسن وجود ندارد.

طبق گزارش‌ها در حال حاضر فقط واکسن‌های ایرانی و واکسن چینی سینوفارم در مراکز واکسن تزریق می‌شود.

مخالفت خامنه‌ای با واردات واکسن خارجی در اوج کرونا از دید بسیاری از کارشناسان باعث شد که هزاران نفر در ایران جان خود را از دست بدهند.

گروهی از کنشگران که با تصمیم او مخالفت کرده بودند هم به دلیل مخالفتشان با احکام زندان روبرو شدند.

مقام‌های ایران درباره اثرگذاری واکسن‌های تولید داخل ادعا‌های فراوانی کرده‌اند اما هیچ کدام از این واکسن‌‌ها به تایید سازمان بهداشت جهانی نرسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها