ایران پرتاب ماهواره «خیام» برای استفاده نظامی روسیه علیه اوکراین را تکذیب کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

سازمان فضایی ایران گزارش‌ها درباره پرتاب ماهواره «خیام» برای استفاده نظامی روسیه در اوکراین را تکذیب و اعلام کرد که کنترل و بهره‌برداری از این ماهواره پس از پرتاب از پرتابگر سایوز، در پایگاه‌های فضایی در خاک ایران انجام خواهد شد.

این اطلاعیه یک روز پس از گزارش نشریه تلگراف چاپ بریتانیا صادر شده که در آن آمده بود روسیه قصد دارد از ماهواره ایرانی با هدف جاسوسی از ارتش اوکراین استفاده کند.

در اطلاعیه سازمان فضایی ایران بدون اشاره به روسیه اعلام شده که «در این فرآیند هیچ کشور ثالثی امکان دسترسی به اطلاعات آن را نداشته و برخی شایعات منتشره در خصوص استفاده از تصاویر این ماهواره برای مقاصد نظامی سایر کشورها صحت ندارد.»

سازمان فضایی ایران تاکید کرد که «تمامی فرامین مربوط به کنترل و بهره‌برداری از این ماهواره از روز اول و بلافاصله پس از پرتاب توسط کارشناسان ایرانی مستقر در پایگاه‌های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خاک جمهوری اسلامی ایران انجام و صادر خواهد شد.»

آژانس فضایی روسیه اعلام کرده که روز ۱۸ مرداد ماهواره‌ ایرانی «خیام» را با موشک سایوز از پایگاه فضایی بایکونور در کشور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد کرد.

در همین حال روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از مقام‌های امنیتی غربی گزارش داده بود که روسیه قصد دارد ماهواره جمهوری اسلامی به نام «خیام» را ابتدا برای اهداف خود در اوکراین پرتاب کند.

به گفته این مقام‌ها، مهم‌ترین مزیت بالقوه پرتاب ماهواره ایرانی از سوی روسیه، این است که به ایران امکان می‌دهد از این ماهواره برای نظارت مستمر بر مکان‌های انتخابی خود از جمله تاسیسات نظامی اسرائیل، پالایشگاه‌های نفت و زیرساخت‌های حیاتی کشورهای حوزه خلیج فارس استفاده کند.

سازمان فضایی ایران همچنین اعلام کرد که همکاری‌های بین المللی «صنعت فضایی ایران را وارداتی نخواهد کرد». این سازمان ادعا کرد که به زودی «این صنعت در کشور تبدیل به یک صنعت صادر کننده خواهد شد.»

پرتاب ماهواره ایران از سوی روسیه در حالی است که جمهوری اسلامی در پرتاب اخیر ماهواره خود ناکام ماند.

بنابر اطلاعات رسیده از منابع غربی به ایران‌اینترنشنال، موشک ماهواره‌بر ذوالجناح به فضا، نتوانست حتی نیمی از مسیر تعیین شده را طی کند و پس از پرتاب سقوط کرده است.

روز پنجم تیر احمد حسینی، سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع جمهوری اسلامی، از دومین پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر «ذوالجناح» خبر داده بود. اولین پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر ذوالجناح در بهمن‌ ٩٩ صورت گرفته بود.

روز نهم دی ماه سال گذشته نیز پنجمین پرتاب موشک ماهواره بر سیمرغ ناموفق بود. پس از انتشار گزارش‌ها درباره دو پرتاب ناموفق ماهواره‌بر توسط ایران، محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه وقت، بهمن‌ماه ۹۷ از احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب این ماهواره‌ها سخن گفت.

دو روز پیش از آن روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بود که از سال‌ها پیش واز زمان دولت اوباما، آمریکا یک برنامه مخفیانه‌ برای کارشکنی در اهداف موشکی ایران داشته است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید