توافق اسرائیل و جهاد اسلامی برای آتش‌بس در غزه با میانجیگری مصر

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد اسرائیل و گروه مسلح فلسطینی جهاد اسلامی با میانجیگری قاهره بر سر آتش‌بس در غزه از شامگاه یکشنبه به توافق رسیدند.

یک منبع امنیتی مصر روز یکشنبه به رویترز گفت که اسرائیل با پیشنهاد آتش‌بس موافقت کرده و یک منبع فلسطینی مطلع از تلاش‌های مصر نیز گفت که آتش‌بس از ساعت هشت شب به وقت محلی به اجرا گذاشته خواهد شد.

این در حالی است که هنوز سخنگویان اسرائیل و جهاد اسلامی این توافق را تایید نکرده‌اند و تنها اعلام کرده‌اند که با قاهره در تماس بوده‌اند.

پیشتر و در حالی که از عصر جمعه بیش از ۵۰۰ راکت از غزه به شهرهای اسرائیل شلیک شده و وزارت بهداشت غزه نیز از مرگ ۳۱ نفر از جمله شش کودک بر اثر حملات اسرائیل خبر داده، نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل بر ادامه عملیات «سپیده دم» علیه گروه جهاد اسلامی تاکید کرده بودند.

یائیر لاپید، نخست ‌وزیر و بنی گنتس، وزیر دفاعاسرائیل، در بیانیه‌هایی اعلام کردند که عملیات «سپیده‌دم» علیه جهاد اسلامی، تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل در بیانیه خود اعلام کرد: «ما به شیوه ای هدفمند و مسئولانه عمل می‌کنیم تا آسیب به کسانی را که درگیر نیستند، به حداقل برسانیم.»

وزارت بهداشت غزه اعلام کرده که تعداد کشته‌های حملات اسرائیل به ۳۱ نفر، از جمله شش کودک افزایش یافت و ۲۵۳ نفر مجروح شدند.

بخشی از تلفات غیرنظامی در پی انفجاری در نزدیکی اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال نوار غزه رخ داد که منجر به کشته شدن دست‌کم چهار کودک شد.

ارتش اسرائیل ضمن انتشار فیلمی، حمله به این اردوگاه را رد و اعلام کرده که سقوط راکت پرتاب شده از سوی جهاد اسلامی منجر به این انفجار شده است.

پس از درخواست امارات متحده عربی، ایرلند، فرانسه، نروژ و چین، قرار است شورای امنیت سازمان ملل نشستی را درباره این درگیری‌ها برگزار کند.

در همین حال وزیر خارجه اردن در تماس با نماینده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، حمله‌های اسرائیل به غزه را محکوم کرد و خواستار تلاش جهانی برای توقف این حمله‌ها شد.

عربستان سعودی نیز ضمن محکوم کردن حمله اسرائیل به غزه خواستار ایفای نقش جامعه بین‌المللی «برای پایان دادن به تشدید تنش و فراهم کردن حفاظت لازم برای غیرنظامیان» شد.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل همچنین کشته شدن خالد منصور، یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی را دستاورد فوق‌العاده توصیف کردند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که در عملیات خود در دو روز گذشته همه رهبران ارشد جهاد اسلامی در غزه را کشته است.

در همین حال، رسانه‌های فلسطینی از کشته شدن فرمانده واحد موشکی گردان‌های قدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی، در حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه خبر دادند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید