حضور هزاران حامی مقتدی صدر در منطقه سبز بغداد برای برگزاری یک نماز جمعه اعتراضی دیگر

۱۴۰۱/۵/۱۴

در حالی که چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق تحت شرایطی از پیشنهاد مقتدی صدر برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی استقبال کرد، هزاران هوادار این روحانی پرنفوذ شیعه برای برگزاری نمازجمعه در منطقه سبز بغداد گرد هم جمع شدند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه هواداران صدر در منطقه سبز، از استان‌های جنوبی عراق وارد بغداد شده‌اند.

این دومین نماز جمعه بزرگ در هفته‌های اخیر است که به دستور صدر در بغداد برگزار می‌شود و بر اساس گزارش‌ها، احتمال انتشار پیامی از جانب او یا سخنگوی او نیز وجود دارد.

از سوی دیگر جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق، در حنانه نجف با مقتدی صدر دیدار کرد و دو نفر بر لزوم یافتن راه حلی برای برون رفت از بحران سیاسی عراق تأکید کردند.

منابع مطلع در عراق اعلام کردند پلاسخارت، پیام هادی العامری برای مذاکره با صدر را به او رسانده و صدر موافقت کرده است فقط به شرط اینکه به عنوان نماینده چارچوب هماهنگی نباشد، با العامری گفت‌وگو کند.

همچنین این منابع گفتند پلاسخارت پیشنهاد مذاکره با چهارچوب را تحت نظارت سازمان ملل به صدر داده اما صدر این پیشنهاد را رد کرده است.

تجمع‌کنندگان در بغداد روز جمعه با در دست داشتن پرچم‌های عراق و پرتره‌های مقتدی صدر، در یک خیابان طولانی منتهی به منطقه سبز راهپیمایی کردند و برخی شعار دادند: «آری، آری به سید!»

همچنین دادگاهی شدن نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق و نزدیک به جمهوری اسلامی و پایان دادن به دخالت خارجی در عراق به ویژه دخالت‌های جمهوری اسلامی در امور این کشور، از مطالبات تظاهرکنندگان بود.

تجمع هزاران نفر از حامیان صدر در روز جمعه در منطقه سبز بغداد برای برگزاری نماز جمعه در حالی است که دمای هوا در این روز در پایتخت عراق بیش از ۴۰ درجه گزارش شده است.

حامیان صدر نزدیک به یک هفته است در ساختمان پارلمان عراق در منطقه سبز بغداد که یک منطقه امنیتی ویژه در حاشیه رود دجله و برای ساختمان‌های اداری و سفارت‌خانه‌های خارجی است، تحصن کرده‌اند.

این تحصن در اعتراض به معرفی محمد شیاع السودانی به عنوان نامزد نخست‌وزیری عراق از سوی چارچوب هماهنگی صورت گرفت.

به نظر می‌رسد مقتدی صدر با بهره‌گیری از توانایی خود در بسیج هوادارانش، فشار بر رقیبان خود را افزایش داده است.

کمتر از یک سال پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق که در آن جریان هوادار این روحانی پرنفوذ شیعه به پیروزی نسبی رسید و در حالی که پیشتر صدر از نمایندگان جریان خود در پارلمان خواسته بود از مقام نمایندگی کناره‌گیری کنند، او اکنون خواهان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

نیروهای سیاسی شیعه عراقی در «چهارچوب هماهنگی»، از برگزاری انتخابات زودهنگام به شرط حصول اجماع بر این امر و مهیا کردن فضای امنیتی مورد نیاز برای برگزاری آن، اعلام حمایت کردند.

با این حال، بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، فرمانده گردان‌های کتائب سید الشهدا، تحت حمایت سپاه پاسداران، در پیامی هشدارآمیز گفته است این گروه تحت هیچ شرایطی تمدید دوره نخست وزیری مصطفی الکاظمی را قبول نخواهد کرد.

او روز پنج‌شنبه تأکید کرد چهارچوب هماهنگی در نشست خود موافقت کردند که نخست‌وزیری الکاظمی را تمدید نکنند.

اخبار
خبر ورزشی
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید