ادامه مذاکرات وین؛ کمیسیون اروپا خواستار تصمیمات سیاسی روشن و قاطع پایتخت‌ها شد

۱۴۰۱/۵/۱۴

همزمان با ادامه مذاکرات برای احیای توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در وین، کمیسیون اروپا خواستار گرفته شدن تصمیم‌های سیاسی روشن و قاطع در پایتخت‌های کشورهای درگیر برجام شد.

دور جدید مذاکرات برجام در وین که از روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد آغاز شده، در روز جمعه ادامه پیدا کرد و میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات با علی باقری کنی، رئیس هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی و انریکه مورا، مسئول هماهنگ کننده گفت‌وگوها، دیدار کرد.

اولیانوف در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایرنا نیز گفت: «ممکن است رسیدن به خط پایان خیلی آسان نباشد اما در کل فضای گفت‌وگوها جدی است.»

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، بدون اشاره به جزییات توافق احتمالی گفت: «آمریکا قصد دارد اصلاحیه برجام را موضوع یک توافق جدید قرار دهد و این غیرقابل قبول است.»

کاخ سفید روز پنج‌شنبه بار دیگر تأکید کرده بود فرصت جمهوری اسلامی برای پذیرش توافق در حال اتمام است.

در همین حال کمیسیون اروپا اعلام کرد زمان یک تلاش نهایی فرا رسیده و باید تصمیم‌های سیاسی روشن و قاطعی از سوی پایتخت‌های کشورهای درگیر در برجام گرفته شود.

همچنین خبرگزاری ایرنا به نقل از یک دیپلمات جمهوری اسلامی بدون ذکر نام نوشت: «اکنون ساعات در وین تعیین‌کننده است و هرچه زودتر باید اطمینان طرف ایرانی جلب شود.»

این دیپلمات بدون اشاره به جزییات، «تمرکز بر روی برخی مسائل حاشیه‌ای» را نشان‌دهنده عدم جدیت طرف مقابل دانست.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، جمهوری اسلامی از مواضع قبلی خود عقب‌نشینی کرده و پذیرفته که حل و فصل موضوع سایت‌های مشکوک اتمی ایران جزیی از مذاکرات برجام نیست.

در همین حال لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، در توئیتی نوشت که اطلاع یافته در وین بحثی میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران انجام نشده و این به این معناست که موضوعات پادمانی و برجام دو موضوع جدا از یکدیگر هستند.

روز پنج‌شنبه نیز خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی گزارش داده بود جمهوری اسلامی در این دور از مذاکرات پیشنهاد لغو تدریجی تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را مطرح می‌کند.

مقام‌های آمریکا اعلام کرده‌اند انتظار چندانی از مذاکرات ندارند و برایشان روشن و مشخص نیست که ایران تمایل به توافق دارد یا نه.

اخبار
خبر ورزشی
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید