کشته شدن ۱۳ روزنامه‌نگار در مکزیک در هشت ماه گذشته از سال ۲۰۲۲

۱۴۰۱/۵/۱۳

ارنستو مندز، مدیر شبکه محلی «صدای شما» در مکزیک، شامگاه سه‌شنبه همراه با دو نفر دیگر در یک میخانه در مکزیک کشته شد. با کشته شدن مندز، شمار روزنامه‌نگاران کشته شده در سال جاری در مکزیک به ۱۳ نفر رسید.

این روزنامه‌نگار پیش از این بارها به قتل تهدید شده بود.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، دیگو رودریگز والخو، فرماندار منطقه گواناخواتو، قتل ارنستو مندز، مدیر شبکه محلی «Tu Voz» یا «صدای شما» را پس از حمله گروهی از مردان مسلح به باری که مندز نیز در شهر «سن لوئیس د لاپاز» مالک آن بود، محکوم کرد.

هویت دو فرد کشته شده دیگر اعلام نشده است.

در ۲۲ سال گذشته بیش از ۱۵۰ روزنامه‌نگار در مکزیک کشته شده‌اند و این کشور از جمله خطرناک‌ترین کشورها برای روزنامه‌نگاران به خصوص روزنامه‌نگاران محلی است.

این روزنامه‌نگاران در مکزیک مورد حمله گروه‌های تبهکار قرار می‌گیرند و مقامات نیز مظنون به همکاری با باندهای جرائم سازمان‌یافته پشت ترور این روزنامه‌نگاران هستند.

در گزارش کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران درباره وضعیت روزنامه‌نگاران در سال گذشته میلادی، از هند و مکزیک به عنوان مرگ‌بارترین کشورها برای روزنامه‌نگاران نام برده شده است.

همچنین بر اساس گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز، در سال گذشته میلادی مکزیک و افغانستان با هفت و شش کشته، همچنان خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران بودند.

یکی از ما
حرف آخر با پوریا زراعتی
کمبود تراشه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید