کاخ سفید: حکومت ایران حامی تروریسم است و از تروریست‌های منطقه حمایت می‌کند

۱۴۰۱/۵/۱۱

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، تاکید کرد که دولت ایالات‌متحده قصد ندارد برای احیای برجام، سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند.

کربی روز سه‌شنبه در نشست خبری خود گفت: «جو بایدن گفته است که در روند مذاکرات احیای برجام نمی‌خواهد سپاه پاسداران را فهرست سازمان‌های حامی تروریسم خارج کند.»

او تاکید کرد: «حکومت ایران حامی تروریسم است و از شبکه‌های تروریستی در سراسر منطقه حمایت می‌کند.»

تعهد آمریکا به جلوگیری از تبدیل افغانستان مامن تروریسم

کربی با اشاره به عملیات آمریکا در کشتن ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در کابل گفت: «آمریکا اجازه نخواهد داد افغانستان به مامن تروریست‌ها تبدیل شود و عملیات کشتن الظواهری نشان داد واشینگتن به این وعده خود متعهد است.»

او خاطرنشان کرد که طالبان نیز در توافق دوحه تعهد داده که از گسترش تروریسم در افغانستان جلوگیری کند و دولت بایدن اجرای این تعهد را تحت نظارت دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که اگر ایالات‌ متحده در ارتباط با فعالیت تروریستی در افغانستان مدرک کافی به دست بیاورد برای دفاع از مردم ایالات‌ متحده اقدام خواهد کرد.

او گفت: «کشتن رهبر القاعده در افغانستان نشان داد که آمریکا بدون استقرار نیرو همچنان می‌تواند خطرناک‌ترین تروریست‌ها را پیدا کرده و برای حذف آنها اقدام کند.»

تعهد آمریکا به اصل سیاست چین واحد

جان کربی با اشاره به سفر نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان تاکید کرد که این سفر با رعایت اصل «سیاست چین واحد» صورت گرفته و سیاست آمریکا در مورد این اصل تغییری نکرده است.

او خاطرنشان کرد: «آمریکا در کنار ادامه حمایت از تایوان و دفاع از آزادی منطقه اقیانوسیه و هند، راه‌های ارتباطی خود را با چین حفظ خواهد کرد.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با تاکید بر اینکه سفر پلوسی به چین کاملا منطبق بر اصول قانونی بوده، خاطرنشان کرد که چین نباید از این موضوع به عنوان بهانه‌ای برای افزایش تنش‌ها یا ایجاد یک بحران جدید استفاده کند.

بر اساس اصل سیاست چین واحد که آمریکا به آن اعلام پایبندی کرده، واشینگتن به جای تایپه، پکن را به رسمیت می‌شناسد، اما در عین حال بر اساس قانون ایالات‌ متحده، خود را موظف به ارائه حمایت دفاعی از تایوان می‌داند.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید