تظاهرات گسترده مخالفان دخالت جمهوری اسلامی در عراق با شعار «‌حکومت ایرانی نمی‌خواهیم»

۱۴۰۱/۵/۸

هزاران نفر از حامیان مقتدی صدر برای دومین بار طی یک هفته گذشته با ورود به منطقه سبز بغداد وارد برخی ساختمان‌های دولتی از جمله پارلمان عراق شدند و با اعتراض به نفوذ و دخالت جمهوری اسلامی در این کشور، شعارهایی از جمله «‌حکومت ایرانی نمی‌خواهیم» سردادند.

بنا بر گزارش‌ها، معترضان در تجمع روز شنبه هشتم مرداد پس از شکستن موانع بتنی و ورود به منطقه سبز علاوه بر تسخیر پارلمان، به ساختمان‌ هیات وزیران و نخست‌وزیری هم هجوم بردند.

مصطفی الکاظمی،‌ نخست‌وزیر عراق، در واکنش به اعتراضات شهروندان خواستار گفت‌وگوی جریان‌های سیاسی و جلوگیری از خونریزی شد.

او ضمن دعوت معترضان به آرامش و صبوری، از آنها خواست که با نیروهای امنیتی درگیر نشوند و به نهادهای دولتی احترام بگذارند.

الکاظمی شرایط فعلی در عراق را سخت خواند و گفت: «واقعیت تلخی‌ است کە وضعیت بسیار خطرناک است و باید با هم همکاری کنیم تا به پرتگاه نرویم.»

تظاهرات روز شنبه در اعتراض به احتمال تشکیل دولت از سوی گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران و هم‌زمان با سفر اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس به عراق انجام شد.

تروسکه صادقی خبرنگار ایران اینترنشنال در عراق گزارش داد که یک روحانی شیعه در سخنرانی برای مخالفان دخالت حکومت ایران گفت: «نمی‌گذاریم سپاه پاسداران، کشور ما را ادارە کند.»

به گفته خبرنگار ایران اینترنشنال، معترضان عمدتا هوادار مقتدی صدر روحانی شیعه با ورود به منطقه سبز بغداد، شعارهایی از جمله «حکومت ایرانی نمی‌خواهیم»، «ما فقط صدری نیستیم، تمام عراقیم»، «حکومت تابع نمی‌خواهیم»، «ما دولت مستقل عراقی می‌خواهیم» و «ما دولت اکثریت ملی و تغییر و اصلاحات می‌خواهیم» سردادند.

بنا بر گزارش‌ها، دستکم ۹ نفر از معترضان زخمی شدند و یکی از آنها هم جان باخته است.

بنا بر گزارش‌ها، جمعه شب چندین دفتر حزب الدعوه و حکمت ملی عراق به دست هواداران صدری بستە شد.

در همین حال بنا بر گزارش‌‌ها گروه حشد‌الشعبی وابسته به جمهوری اسلامی هم به حالت آماده‌باش درآمده است.

چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی هشدار داده که مسئولیت هرگونه تنش ناشی از اعتراض‌های روز شنبه متوجه سیاست‌مدارانی است که از این تجمع حمایت کرده‌اند.

حامیان این ائتلاف وابسته به ایران نیز اعلام کردند که به زودی اعتراضاتی را برگزار خواهند کرد.

در عین حال مقتدی صدر در هشداری متقابل اعلام کرد که «جریان‌های سیاسی در مقابل هر تجاوز و حمله‌ای به معترضان مسؤلیت دارند.»

چهارشنبه هفته گذشته نیز هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر در تظاهرات خود در حالی که علیه جمهوری اسلامی ایران و محمد شیاع السودانی نامزد گروه‌های شیعی مورد حمایت ایران برای نخست وزیری، شعار سر می‌دادند، وارد منطقه سبز بغداد شدند و ساختمان مجلس عراق را برای چند ساعت تسخیر کردند.

در این تظاهرات که در اعتراض به اقدام گروه‌های شیعی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در معرفی محمد شیاع السودانی به عنوان نامزد پست نخست وزیری عراق برگزار شد، معترضان بارها علیه جمهوری اسلامی و دخالت‌های ایران شعار دادند.

پس از تسخیر ساختمان مجلس عراق به دست معترضان به نامزدی محمد شیاع السودانی و دخالت‌های ایران در عراق، صالح محمد العراقی، سخنگوی مقتدی صدر، با انتشار پیامی از صدر در صفحه توییت خود نوشت: پیامتان رسید، به خانه‌های خود بازگردید.

یکی از عوامل محرک اعتراضات اخیر در عراق، افشای فایل صوتی نوری المالکی است که در آن این چهره سیاسی نزدیک به جمهوری اسلامی با عبارت‌های رکیک و اهانت‌آمیزی علیه مقتدی صدر سخن می‌گوید.

پس از انتشار این فایل صوتی بود که صدها هزار عراقی روز جمعه بیست و چهارم تیر ماه به خیابان‌های عراق آمدند و تظاهرات عظیمی برگزار کردند.

صدر در پیام خود به تظاهرات بیست و چهارم تیر ماه در بغداد، خواهان انحلال گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی و دیگر گروه‌های شبه نظامی شد و تاکید کرد تا زمانی که گروه‌های شبه‌نظامی غیرقانونی در عراق فعالیت دارند تشکیل دولت مقتدر امکان‌پذیر نیست.

جریان صدر در انتخابات سال گذشته مجلس عراق با کسب ۷۳ کرسی، اکثریت کرسی‌های مجلس را کسب کرد اما پس از کارشکنی ائتلاف گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در برابر تشکیل دولت جدید عراق، همه این نمایندگان با فرمان مقتدی صدر استعفا کرده و از مجلس خارج شدند

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
مستند کوتاه - هری ترومن

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید