مرخصی مراد طاهباز فعال محیط‌زیستی با پابند الکترونیکی پس از پنج سال زندان

۱۴۰۱/۵/۵

پس از انتشار خبری مرخصی مراد طاهباز، فعال محیط زیستی ایرانی-بریتانیایی-آمریکایی، که از حدود ۵ سال زندان پیش در زندان به سر می‌برد و همچنان با پابند الکترونیکی تحت نظارت است، وزارت خارجه بریتانیا آزادی موقت این شهروند خود را تایید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد: «مراد یک سه‌تابعیتی است و ما به همکاری نزدیک با آمریکا ادامه می‌دهیم تا از مقام‌های ایران بخواهیم او را برای همیشه آزاد کنند و اجازه خروج او از ایران را بدهند.»

کمی قبل از آن، پایگاه خبری امتداد، به نقل از حجت کرمانی، وکیل طاهباز اعلام کرد که این زندانی سیاسی روز چهارشنبه پنجم مرداد با پابند الکترونیکی به مرخصی اعزام شد.

پس از آن، رکسان طاهباز با انتشار پیامی در حساب توییتری «مراد را آزاد کنید»، آزادی موقت پدرش را تایید کرد.

او نوشت: «خوشحالم که او [مراد طاهباز] می‌تواند در کنار مادرم باشد که او نیز به دلیل ممنوعیت خروج از کشور در ایران به سر می‌برد.»

دختر مراد طاهباز اضافه کرد که مرخصی پدرش از زندان می‌تواند به او اجازه دهد تا مراقبت‌های پزشکی فوری را دریافت کند.

رکسان طاهباز با این حال اقدامات دولت بریتانیا در زمینه آزادی پدرش را «ناتمام» دانست و نوشت: «پدر من تبعه زاده بریتانیاست و او و مادرم باید چهار ماه پیش در هواپیما با نازنین [زاغری] و انوشه [آشوری] می‌بودند.»

اواخر اسفندماه سال گذشته، زاغری و آشوری، شهروندان ایرانی-بریتانیایی که سال‌ها در ایران زندانی بودند، آزاد شدند و همزمان وزیران خارجه ایران و بریتانیا نیز اعلام کردند بدهی مربوط به تانک‌های چیفتن به تهران پرداخت شد.

در آن زمان، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد طاهباز نیز از زندان مرخص شده و تلاش برای خروج او از ایران ادامه دارد. اما طاهباز پس از مدت کوتاه انتقال به یک هتل، دوباره به زندان بازگردانده شد.

مراد طاهباز که سال ۹۶ به همراه هشت فعال محیط زیست دیگر بازداشت شد، در یک پرونده با اتهام‌های سیاسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌ است.

آزادی موقت و با پابند مراد طاهباز در حالی است که هنوز زندانیان دوتابعیتی و خارجی دیگری در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند.

چند روز پیش، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، با امضای یک فرمان اجرایی راه را برای وضع تحریم‌ها علیه کشورهایی چون چین، ونزوئلا، روسیه و ایران، دولت‌ها و کشورهایی که به طور غیرقانونی و خودسرانه شهروندان آمریکایی را بازداشت می‌کنند، باز کرد.

امضای این فرمان اجرایی در حالی بود که رسانه‌های آمریکا، اعتراض خانواده‌های ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران را پوشش داده بودند.

دو ماه پیش هم وال‌استریت‌ژورنال از یک نامه خانواده‌های سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، چهار شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران، به بایدن خبر داد که در آن از رییس‌جمهوری آمریکا خواسته شده با توجه به کاهش احتمال توافق هسته‌ای با تهران، برای آزادی این زندانیان تلاش کند.

نمازی، هشتم تیر نیز در یادداشتی که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، از رییس‌جمهوری آمریکا خواست به کابوس حبس او، باقر نمازی، پدرش که او هم در ایران است و در دوران حبس چند عمل جراحی را پشت سر گذاشته و دیگر زندانیان دوتابعیتی در شرایط مشابه او، پایان دهد.

در مورد آمریکایی‌هایی زندانی در ایران نیز رابرت مالی، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، تاکید کرده است که واشینگتن نمی‌تواند بدون آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران، توافق هسته‌ای با تهران را احیا کند.

خبر ورزشی
مستند کوتاه - پیمان ژنو
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید