هشدار سازمان‌های مختلف درباره طغیان رودخانه‌ها و احتمال وقوع سیل‌ در چند استان جنوبی ایران

۱۴۰۱/۵/۴

در حالی که از روز دوشنبه وقوع سیل در برخی مناطق جنوب و جنوب شرقی ایران خسارات و تلفاتی را برجای گذاشته، مقام‌های دولتی نسبت به وقوع سیل در شش استان جنوبی در روز سه‌شنبه و روزهای آتی هشدار دادند.

سازمان‌ هواشناسی ایران وقوع سیل در روز سه‌شنبه چهارم مرداد برای استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق و شمال هرمزگان و در روز چهارشنبه در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و نیمه جنوبی فارس را پیش‌بینی کرد.

این هشدار برای روز پنجشنبه در کرمان، دامنه و ارتفاعات در سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی فارس نیز پیش‌بینی می‌شود.

همزمان موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو از احتمال بالای وقوع سیل در چهار حوضه آبریز در این هفته خبر داد و اعلام کرد که هفته آینده بارش‌های پراکنده در برخی حوضه‌های آبریز شمالی به وقوع خواهد پیوست.

این موسسه تحقیقات هشدار داد در هفته جاری، بارندگی‌ها در حوضه‌های آبریز کویر ابرقو سیرجان، کویر در انجیر، رودخانه‌های بلوچستان و کل مهران (به‌ویژه برای استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و فارس) با خطر وقوع سیلاب همراه خواهد بود.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه گزارش داد بارندگی‌های روزهای اخیر از سیل در استهبان استان فارس شروع شد و بنابر اعلام سازمان هواشناسی احتمال دارد استان‌های بوشهر، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد را نیز در برگیرد.

این خبرگزاری اضافه کرد طی دو روز گذشته در جنوب سیستان و بلوچستان باعث مسدود شدن راه‌ها، قطع برق و بروز خسارت به منازل مسکونی مردم این مناطق شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان اعلام کرد سیل هشت مسیر فرعی در جنوب این استان را مسدود کرد و مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز سیل چند روز اخیر در جنوب استان به دست‌کم ۴۳۷ نفر آسیب رساند

مهدی ولی‌پور، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، از آماده‌باش نیروهای این سازمان در چهار استان جنوبی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و فارس خبر داد.

مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور نیز با صدور ابلاغیه‌ای بر آمادگی شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان‌های جنوبی برای آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی ناشی از بارش‌ها تاکید کرد.

همچنین قاسم عسگری نسب، مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه و غرب هرمزگان اعلام کرد: «تردد تمامی شناورهای صیادی، تفریحی و سنتی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ممنوع است.»

در روزهای اخیر جان باختن تعدادی از شهروندان در سیل استهبان در استان فارس اعتراض‌هایی را نسبت به عدم هشدار سیل پیش از وقوع آن برانگیخت.

محمدهادی ایمانیه استاندار فارس تعداد جان‌باختگان سیل استهبان و نیریز را ۲۳ نفر اعلام کرد و در دفاع از مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «قصوری رخ نداده و بنده از کارشناسان سوال کردم گفتند برای پیش‌بینی باران‌های نقطه‌ای به یک شبکه مرکب از ۱۹ ماهواره نیاز است که اکنون فقط در آمریکا وجود دارد.»

اخبار
همسفر - فصل دوم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید